Dystrybucja szczepionek
Powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne (PSSE) prowadzą dystrybucję do świadczeniodawców szczepionek zakupionych przez Ministra Zdrowia na potrzeby realizacji następujących rodzajów szczepień:
- szczepienia w ramach Programu Szczepień Ochronnych (PSO), który obejmują:
- obowiązkowe szczepienia kalendarzowe dzieci i młodzieży do 19 r.ż.;
- obowiązkowe szczepienia poekspozycyjne (błonica, tężec i wścieklizna) – niezależnie od wieku osoby narażonej,
- bezpłatne szczepienia dla osób należących do wybranych grup wieku oraz ryzyka zachorowania (m.in. osoby po przeszczepieniach narządów i szpiku),
- szczepienia akcyjne – dobrowolne szczepienia koordynowane przez państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych w przypadku wystąpienia ognisk niektórych chorób zakaźnych (m.in. odra, choroba menigokokowa, wirusowe zapalenie wątroby typu A),
- szczepienia zalecane przeciw HPV dla dzieci i młodzieży w wieku od 9 do 14 r.ż., które są wykonywane w ramach Programu szczepień przeciw HPV stanowiącego część Narodowej Strategii Onkologicznej (NSO).
- szczepienia zalecane przeciw krztuścowi dla kobiet w ciąży (wykonywane od 27. do 36. tygodnia ciąży, w uzasadnionych przypadkach zagrożenia przedwczesnym porodem – po ukończeniu 20. tygodnia ciąży).
PSSE nie prowadzą dystrybucji szczepionek przeciw COVID-19, ani szczepionek na potrzeby nieodpłatnych szczepień oferowane przez pracodawców w ramach wymaganych lub zalecanych szczepień u pracowników.
Zamawianie szczepionek przez świadczeniodawców:
Świadczeniodawcy, który posiadają umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (placówki POZ, odziały szpitalne) zgłaszają swoje zapotrzebowanie na szczepionki do najbliższej PSSE na formularzu „Zapotrzebowania na szczepionki”.
Zapotrzebowanie może być przesłany do PSSE elektronicznie (na adres e-mail) albo – zgodnie z lokalnymi ustaleniem między PSSE a świadczeniodawcami – złożone również telefonicznie.
Natomiast podpisany oryginał „Zapotrzebowania na szczepionki” zgodnego ze wzorem powinien zostać złożony w PSSE przez przedstawiciela świadczeniodawcy uprawnionego do odbioru szczepionek w momencie pobierania przez niego szczepionek z magazynu stacji. Po wydaniu szczepionek podpisywany jest protokół zdawczo-odbiorczy.
Dla wszystkich rodzajów szczepionek obowiązuje ten sam wzór formularza, który obejmuje szczepienia obowiązkowe u dzieci i młodzieży, a także szczepienia zalecane p/HPV, w tym na potrzeby przeprowadzenia szczepień w szkołach podstawowych oraz szczepienia zalecane przeciw krztuścowi u kobiet w ciąży.
Obowiązujący (od 04.10.2024 r.) wzór zapotrzebowania na szczepionki został umieszczony na dole strony jako plik Word do pobrania.
Raportowanie zużycia szczepionek przez świadczeniodawców:
Świadczeniodawcy są zobowiązani do składanie poprzez portal eSANEPID w sposób elektroniczny sprawozdań ze zużycia szczepionek, które zostały przez nich pobrane z magazynu PSSE. Sprawozdanie jest składane kwartalnie do 15 dnia po zakończeniu kwartału.
Zasady uzyskiwania dostępu, logowania się na portalu eSANEPID oraz sprawozdawania danych za pomocą formularza elektronicznego są dostępne pod adresem:
https://e.sanepid.gov.pl/e-services/EPI_SWSZ
Łańcuch chłodniczy
Zgodnie z art. 18 ust. 8 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, szczepionki zakupione przez Ministra Zdrowia są transportowane i przechowywane z zachowaniem łańcucha chłodniczego oraz na zasadach określonych w przepisach prawa farmaceutycznego.
Łańcuch chłodniczy – środki techniczne i rozwiązania organizacyjne służące utrzymaniu oraz monitorowaniu, zgodnych z zaleceniami wytwórców warunków przechowywania, transportu i dystrybucji produktów immunologicznych w celu zachowania ich trwałości i zapobieżenia zmniejszeniu ich skuteczności.
Materiały
Zapotrzebowane na szczepionki (od 4.10.2024)Zapotrzebowanie_na_szczepionki_(od_04102024).docx 0.03MB