W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Wiza typu C – złożenie wniosku

Gdzie załatwisz sprawę?

W jednym z Punktów Przyjmowania Wniosków Wizowych (PPWW).

Kontakt:
Telefon: +91 22 67866078, 09:00 - 17:00 (Pon.- Pt.)
Email: info.polandin@vfshelpline.com 
 

Ambasada RP w Nowym Delhi przyjmuje wnioski wizowe Schengen od obywateli (albo rezydentów):  
• Indii ze stanów: Assam, Arunachal Pradesh, Bihar, Chhattisgarh, Delhi (NCR), Haryana, Himachal Pradesh, Jammu-Kashmir, Jharkhand, Madhya Pradesh, Manipur, Meghalaya, Mizoram, Nagaland, Odisha, Punjab, Rajasthan, Sikkim, Tripura, Uttaranchal, Uttar Pradesh, West Bengal,
• Afganistanu,
• Bhutanu.

Obywatele Nepalu powinni ubiegać się o wizę Schengen do Polski w naszym przedstawicielstwie w Katmandu - Ambasadzie Szwajcarii.

Obywatele Sri Lanki powinni ubiegać się o wizę Schengen do Polski w naszym przedstawicielstwie w Kolombo - Ambasadzie Szwajcarii.

Obywatele Malediwów powinni ubiegać się o wizę Schengen do Polski w naszym przedstawicielstwie w Kolombo - Ambasadzie Szwajcarii.

Obywatele Bangladeszu powinni ubiegać się o wizę Schengen do Polski w naszym przedstawicielstwie w Dhace - Ambasadzie Szwecji.

 

Konsulat Generalny RP w Mumbaju przyjmuje wnioski wizowe od obywateli (albo rezydentów) Indii ze stanów: Maharashtra, Gujarat, Andhra Pradesh, Tamil Nadu, Telangana, Karnataka, Goa, Kerala oraz tzw. Union Territories położone na tym obszarze: Daman i Diu, Dadra i Nagar Haveli, Pondicherry, Andamany i Nikobary.

Czy musisz składać dokumenty osobiście?

Wniosek należy złożyć osobiście w jednym z PPWW.

 Placówki dyplomatyczne nie przyjmują wniosków nadesłanych faksem, listownie lub pocztą elektroniczną.

Jak umówisz się na spotkanie?

Aby złożyć wniosek w wybranym PPWW zarejestruj się za pomocą strony internetowej.

Informacje nt. właściwego okręgu konsularnego znajdziesz w zakładce „Gdzie załatwisz sprawę?”.

Jakie dokumenty musisz złożyć?

Lista dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku o wizę Schengen według celu podróży:

  • Działalność gospodarcza
  • Turystyka
  • Inne

Znajduje się poniżej w części "Materiały".

Osoby ubiegające się o wizę Schengen (jednolitą), uprawniającą do jedno- lub dwukrotnego wjazdu wykazują, że posiadają odpowiednie, ważne podróżne ubezpieczenie medyczne pokrywające wszelkie wydatki, które podczas ich pobytu(-ów) na terytorium państw członkowskich mogą wyniknąć w związku z koniecznością powrotu z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub ze śmiercią. Osoby ubiegające się o wizę wielokrotnego wjazdu wykazują, że posiadają odpowiednie, ważne podróżne ubezpieczenie medyczne obejmujące okres ich pierwszej planowanej wizyty. Ubezpieczenie musi być ważne na całym terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, obejmować całkowity okres planowanego pobytu. Minimalna kwota ubezpieczenia wynosi 30 000 EUR.

Wizowy System Informacyjny (VIS) ma służyć m.in. wymianie pomiędzy państwami członkowskimi danych o wnioskach wizowych i o związanych z nimi decyzjach. W związku z osiągnięciem przez niego pełnej sprawności operacyjnej w dokumencie podróży cudzoziemca ubiegającego się o wydanie wizy Schengen nie umieszcza się stempla świadczącego o dopuszczalności wniosku, o którym mowa w art. 20 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 810/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Wizowy (kodeks wizowy).

Ile zapłacisz?

Od dnia 11 czerwca 2024 r. opłata za rozpatrzenie wniosku o wizę Schengen wynosi 8272 INR, a dla wnioskodawców w wieku 6-12 lat – 4136 INR.

W przypadku składania wniosku w PPWW, prosimy o zapoznanie się ze stroną internetową

Opłata za wniosek wizowy nie podlega zwrotowi niezależnie od decyzji konsula. 

Opłatę wizową znosi się względem osób ubiegających się o wizę należących do jednej z następujących kategorii:

  • dzieci poniżej 6 roku życia;
  • uczniowie, studenci, uczestnicy studiów doktoranckich i towarzyszący nauczyciele, którzy podróżują w celu podjęcia studiów lub udziału w szkoleniach;
  • naukowcy, zgodnie z definicją w art. 3 pkt 2 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/801 ( 1), podróżujący w celu prowadzenia badań naukowych lub wzięcia udziału w seminarium naukowym lub konferencji naukowej;
  • przedstawiciele organizacji niekomercyjnych w wieku do lat 25 uczestniczący w seminariach, konferencjach, imprezach sportowych, kulturalnych i edukacyjnych organizowanych przez organizacje niekomercyjne.

Dzieci w wieku od lat sześciu do poniżej lat 12 uiszczają połowę opłaty wizowej.

Nie musisz wnioskować o zniesienie opłaty wizowej. Sprawdzamy to w każdym wniosku.

Opłata wizowa może być zniesiona tylko na podstawie oryginalnych dokumentów

Jaki jest termin realizacji?

Konsul ma 15 dni kalendarzowych na podjęcie decyzji wizowej. W wyjątkowych przypadkach termin ten może zostać wydłużony do 30 dni.  

W stosunku do obywateli niektórych państw lub kategorii podróżnych termin niezbędny na podjęcie decyzji w sprawie wniosku może ulec wydłużeniu z uwagi na konieczność przeprowadzenia konsultacji wizowych.
Aktualna lista państw trzecich, których obywatel oraz kategorie podróżnych są przedmiotem konsultacji wizowych dostępna jest na stronie internetowej Komisji Europejskiej.

Jak odbierzesz dokumenty?

Paszporty zlożone w VFS Global można odebrać we właściwych centrach VFS.

Jak możesz się odwołać?

Jeśli nie zgadzasz się z decyzją konsula, przysługuje Ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie aplikacji wizowej. Musisz złożyć go w siedzibie urzędu, który wydał decyzję wizową, w ciągu 14 dni od jej otrzymania/odebrania.

Należy złożyć pismo proszące konsula o ponowne rozpatrzenie jego wniosku, paszport oraz uiścić nową opłatę konsularną. Może też załączyć dodatkowe dokumenty, których nie było w pierwszym wniosku o wizę.

Nie ma potrzeby umawiania się na wizytę. Wystarczy złożyć odwołanie w dowolny dzień roboczy.

Wniosek o ponowne rozpatrzenie aplikacji wizowej złożonej przez VFS można złożyć w tym samym punkcie przyjmowania wniosków wizowych

 

Cofanie lub unieważnianie wizy Schengen

Jeśli otrzymałeś decyzję o cofnięciu lub unieważnieniu wizy Schengen, z którą się nie zgadzasz, przysługuje ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Jeśli jednak sam wystąpiłeś o cofnięcie wizy Schengen i konsul przychylił się do tego wniosku nie przysługuje Ci prawo do odwołania się od takiej decyzji.  

Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przez konsula powinien być złożony w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji o unieważnieniu lub cofnięciu wizy Schengen w siedzibie urzędu, który wydał decyzje.

Nie ma potrzeby umawiania się na wizytę. Wystarczy złożyć odwołanie w dzień dowolny roboczy.

Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy w przypadku cofnięcia lub unieważnienia wizy Schengen jest bezpłatny.

 

Skarga na odmowę wydania wizy Schengen, decyzję o cofnięciu lub unieważnieniu wizy Schengen oraz na działalność konsula w tym zakresie

Jeśli konsul po rozpatrzeniu Twojego wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy wydał ponowną decyzję o odmowie wydania wizy, jej unieważnieniu lub cofnięciu, z którą się nie zgadzasz przysługuje Ci skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Skargę należy przekazać za pośrednictwem konsula, który podjął decyzję w terminie 30 dni od dnia otrzymania decyzji podjętej w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy.

Przekazując skargę konsulowi nie wnosisz do konsula żadnej opłaty, jednak postępowanie przed sądami administracyjnymi podlega opłatom. Musisz więc liczyć się z tym, że zostaniesz wezwany przez sąd do uiszczenia opłaty sądowej. Informacje dotyczące wysokości opłat sądowych w przypadku wniesienia skargi do sądu administracyjnego oraz możliwości ubiegania się o zwolnienie z kosztów postępowania oraz języka postępowania znajdują się na poniższej stronie:

http://bip.warszawa.wsa.gov.pl/133/wpis-sadowy-zasady-dokonywania-wpisu.html

Materiały

Common information sheet for Schengen visa applicants in India
Common​_information​_sheet​_for​_Schengen​_visa​_applicants​_in​_India.pdf 0.47MB
Updated​_Schengen​_Insurance​_List​_2024
Updated​_Schengen​_Insurance​_List​_2024.pdf 0.64MB
Checklist​_Schengen​_Business
Checklist​_Schengen​_Business.pdf 0.61MB
Checklist​_C​_Tourism​_Visiting​_Family​_Friends​_22.04.2022
220407​_Checklist​_C​_Tourism​_Visting​_Family​_Friends.pdf 0.55MB
Checklist​_C​_Others​_22.04.2022
220407​_Checklist​_C​_Others.pdf 0.56MB
{"register":{"columns":[]}}