Wiza typu D – złożenie wniosku
Gdzie załatwisz sprawę?
W jednym z Punktów Przyjmowania Wniosków Wizowych (PPWW).
Kontakt:
Telefon: +91 22 67866078, 09:00 - 17:00 (Pon.- Pt.)
Email: info.polandin@vfshelpline.com
Ambasada RP w Nowym Delhi przyjmuje wnioski wizowe od obywateli (albo rezydentów):
• Indii ze stanów: Assam, Arunachal Pradesh, Bihar, Chhattisgarh, Delhi (NCR), Haryana, Himachal Pradesh, Jammu-Kashmir, Jharkhand, Madhya Pradesh, Manipur, Meghalaya, Mizoram, Nagaland, Odisha, Punjab, Rajasthan, Sikkim, Tripura, Uttaranchal, Uttar Pradesh, West Bengal,
• Afganistanu, Bangladeszu, Bhutanu, Malediwów, Nepalu, Sri Lanki.
Konsulat Generalny RP w Mumbaju przyjmuje wnioski wizowe od obywateli (albo rezydentów) Indii ze stanów: Maharashtra, Gujarat, Andhra Pradesh, Tamil Nadu, Telangana, Karnataka, Goa, Kerala oraz tzw. Union Territories położone na tym obszarze: Daman i Diu, Dadra i Nagar Haveli, Pondicherry, Andamany i Nikobary.
Czy musisz składać dokumenty osobiście?
Wniosek należy złożyć osobiście w jednym z PPWW.
Placówki dyplomatyczne nie przyjmują wniosków nadesłanych faksem, listownie lub pocztą elektroniczną.
Jak umówisz się na spotkanie?
Wnioske o wizę w kategoriach odwiedziny, inne należy zarejestować za pomocą strony internetowej.
Wniosek o wizę w kategoriach praca, studia należy zarejestrować przez e-konsulat. Po otrzymaniu potwierdzenia z terminem spotkania należy dodatkowo wypełnić formularz wniosku wizowego online za pośrednictwem strony internetowej VFS.
Informacje nt. właściwego okręgu konsularnego znajdziesz w zakładce „Gdzie załatwisz sprawę?”. W przypadku obywateli Indii okręg konsularny określany jest na podstawie danych z paszportu: miejsca wydania dokumentu lub miejsca zamieszkania. Wnioski spoza okręgu konsularnego nie będą przyjmowane.
Jakie dokumenty musisz złożyć?
Listy dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku o polską wizę krajową w zależności od celu pobytu znajdują się poniżej w części "Materiały".
Osoba ubiegająca się o wydanie wizy krajowej składa osobiście dokument potwierdzający posiadanie podróżnego ubezpieczenia medycznego, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 lit. a lub dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Podróżne ubezpieczenie medyczne o kwocie ubezpieczenia nie niższej niż 30 000 EUR musi być ważne przez okres planowanego pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pokrywać wszelkie wydatki, które mogą wyniknąć podczas pobytu na tym terytorium w związku z koniecznością podróży powrotnej z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub ze śmiercią, w którym ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrycia kosztów udzielonych ubezpieczonemu świadczeń zdrowotnych bezpośrednio na rzecz podmiotu udzielającego takich świadczeń, na podstawie wystawionego przez ten podmiot rachunku.
Więcej informacji na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych: w zakładce: Informacja Ministra Spraw Zagranicznych o ubezpieczycielach i oferowanych przez nich ubezpieczeniach, spełniających warunki, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 lit. a i ust. 1b ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.
Ile zapłacisz?
Informacje znajdziesz w zakładce Opłaty konsularne.
W przypadku składania wniosku w PPWW, prosimy o zapoznanie się ze stroną internetową
Opłata za wniosek wizowy nie podlega zwrotowi niezależnie od decyzji konsula.
Jaki jest termin realizacji?
Konsul ma 15 dni kalendarzowych na podjęcie decyzji wizowej. W razie konieczności szczegółowego sprawdzenia dokumentów rozpatrzenie wniosku może zostać przedłużone do 30 lub 60 dni.
Jak odbierzesz dokumenty?
Paszporty zlożone w VFS Global można odebrać we właściwych centrach VFS.
Jak możesz się odwołać?
Jeśli nie zgadzasz się z decyzją konsula, przysługuje Ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie aplikacji wizowej. Musisz złożyć go w siedzibie urzędu, który wydał decyzję wizową, w ciągu 14 dni od jej otrzymania/odebrania.
Należy złożyć pismo proszące konsula o ponowne rozpatrzenie jego wniosku, paszport oraz uiścić nową opłatę konsularną. Może też załączyć dodatkowe dokumenty, których nie było w pierwszym wniosku o wizę.
Nie ma potrzeby umawiania się na wizytę. Wystarczy złożyć odwołanie w dowolny dzień roboczy.
Wniosek o ponowne rozpatrzenie aplikacji wizowej złożonej przez VFS można złożyć w tym samym punkcie przyjmowania wniosków wizowych
Materiały
Wniosek wizowy DApplication_for_National_Visa_122020.pdf 0.05MB Checklist_National_Others
Checklist_National_Others.pdf 0.64MB Checklist_National_Dependent
Checklist_National_Dependent 20.06.2022.pdf 0.64MB Checklist_National_Study
Checklist_National_Study.pdf 0.71MB Checklist_National_Work
Checklist_National_Work.pdf 0.65MB
Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 lutego 2018 r. w sprawie wiz dla cudzoziemców
Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach
Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. Prawo konsularne
[ewentualna umowa dwustronna o ułatwieniach wizowych]