Wiza typu C – złożenie wniosku
Gdzie załatwisz sprawę?
Wniosek możesz złożyć we właściwym terytorialnie urzędzie konsularnym RP.
Czy musisz składać dokumenty osobiście?
Wniosek o wydanie wizy musisz złożyć osobiście. Placówka dyplomatyczna nie przyjmuje wniosków nadesłanych faksem, listownie lub pocztą elektroniczną.
Jak umówisz się na spotkanie?
Na wizytę w sprawie złożenia wniosku wizowego umów się w systemie e-konsulat.
Pamiętaj, że wniosek o wizę musisz złożyć nie wcześniej niż na 6 miesięcy przed planowanym wyjazdem.
Jakie dokumenty musisz złożyć?
1. Wypełniony w systemie e-konsulat, wydrukowany i podpisany formularz wizowy.
2. Kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Zdjęcie powinno być:
a. ostre, wykonane na białym tle i wydrukowane na papierze wysokiej jakości,
b. nie starsze niż 6 miesięcy,
c. zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od czubka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia. Do fotografii należy zdjąć nakrycie głowy.
3. Paszport wydany w ciągu ostatnich 10 lat, ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego powrotu, posiadający minimum 2 wolne strony. W przypadku posiadania drugiego ważnego paszportu należy go dołączyć do wniosku wizowego.
4. Kopia strony w paszporcie, na której znajdują się dane osobowe i zdjęcie.
5. Osoby ubiegające się o wizę Schengen (jednolitą), uprawniającą do jedno- lub dwukrotnego wjazdu wykazują, że posiadają odpowiednie, ważne podróżne ubezpieczenie medyczne pokrywające wszelkie wydatki, które podczas ich pobytu(-ów) na terytorium państw członkowskich mogą wyniknąć w związku z koniecznością powrotu z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub ze śmiercią. Osoby ubiegające się o wizę wielokrotnego wjazdu wykazują, że posiadają odpowiednie, ważne podróżne ubezpieczenie medyczne obejmujące okres ich pierwszej planowanej wizyty. Ubezpieczenie musi być ważne na całym terytorium państw Schengen, obejmować całkowity okres planowanego pobytu. Minimalna kwota ubezpieczenia wynosi 30 000 EUR.
6. Kopia dokumentu tożsamości potwierdzającego zamieszkanie na terenie okręgu konsularnego placówki, w której ubiegasz się o wizę.
7. Potwierdzenie posiadania środków finansowych w formie ustalonej przez placówkę:
a. aktualne, wydane przez bank, zaświadczenie o stanie konta,
b. ważna karta kredytowa z zaświadczeniem o możliwych do wykorzystania środkach,
c. aktualne zaświadczenie z miejsca pracy o dochodach z ostatnich 3 miesięcy,
d. czeki podróżne wystawione na nazwisko osoby ubiegającej się o wizę - oryginał i kopia.]
8. Dokument potwierdzający zakwaterowanie (np. oficjalne zaproszenie lub rezerwacja hotelu).
9. Dokumenty potwierdzające cel i warunki planowanego pobytu na terytorium RP.
Wykaz dokumentów uzupełniających, które muszą zostać przedstawione przez osoby ubiegające się o wizę w Indonezji
I. Wymogi ogólne
1. Dokument potwierdzający posiadanie środków finansowych (jeden lub kilka z poniższych dokumentów):
- aktualny wyciąg z rachunku bankowego lub stan konta z ostatnich trzech miesięcy;
- międzynarodowa karta kredytowa oraz kopia wyciągów z tej karty kredytowej wnioskodawcy.
2. Dokument potwierdzający sytuację społeczno-ekonomiczną (jeden lub kilka z poniższych dokumentów):
- pismo z zakładu pracy określające czas trwania zatrudnienia, zakres odpowiedzialności i wysokość wynagrodzenia;
- kopia umowy o pracę;
- dokument potwierdzający więzi społeczne: Kartu Keluarga (karta rodzinna), akt urodzenia itp.
3. Bilet lotniczy: kopia rezerwacji biletu lotniczego i trasa podróży.
4. Dokumenty potwierdzające trasę podróży, jeżeli planowana jest wizyta w kilku państwach członkowskich. Potwierdzenie rezerwacji wycieczki zorganizowanej lub inny stosowny dokument zawierający informacje na temat planów podróży.
5. Małoletni (osoby w wieku poniżej 18 lat, podróżujący sami lub z jednym z rodziców):
- Zezwolenie na podróż (samodzielnie lub z jednym z rodziców) wskazujące cel podróży i podpisane przez oboje rodziców/opiekunów prawnych lub rodzica/opiekuna, który nie podróżuje, wraz z kopią ich paszportów lub krajowych dokumentów tożsamości. Podpis(y) wymaga(ją) uwierzytelnienia u notariusza lub
- rodzice/opiekunowie prawni mogą złożyć wniosek i zezwolenie osobiście;
- akt urodzenia małoletniego (kopia).
II. Dokumenty, jakie należy przedstawić w zależności od celu podróży
1. Wizyta prywatna
- W przypadku pobytu pod prywatnym adresem rodziny lub znajomych: opatrzone podpisem pisemne zaproszenie. Poświadczenie pokrywania kosztów pobytu przez inną osobę, zakwaterowania przez gospodarza lub u osoby prywatnej przy użyciu urzędowego formularza krajowego.
2. Podróż służbowa
- Pismo od przedsiębiorstwa indonezyjskiego przedstawiające danego przedsiębiorcę, cel i czas trwania wizyty (wizyt), potwierdzenie pokrycia kosztów wizyty, krótki opis profilu przedsiębiorstwa.
- Zaproszenie od odwiedzanego przedsiębiorstwa. Pismo powinno zawierać odpowiednie dane osobowe zapraszanej osoby, okres pobytu, jego powód i działania, jakie mają być prowadzone w państwie członkowskim w czasie okresu objętego zaproszeniem.
- Jeżeli celem wizyty jest udział w targach lub kongresie – zaproszenie od organizatora wydarzenia lub zaproszenie do udziału w imprezie.
- Wszelkie stosowne dokumenty zawierające informacje na temat planowanego miejsca zakwaterowania lub dowód posiadania wystarczających środków na pokrycie kosztów zakwaterowania.
3. Turystyka
- Potwierdzenie rezerwacji wycieczki zorganizowanej lub
- jeśli wycieczka jest zorganizowana we własnym zakresie: pełna trasa podróży oraz potwierdzona rezerwacja hotelu lub dowód płatności.
4. Podróż w celach politycznych, naukowych lub kulturalnych, w celu udziału w wydarzeniu sportowym lub w celach religijnych
- zaproszenie od podmiotu zapraszającego w państwie członkowskim będącym celem podróży, określające nazwę organizacji, dane kontaktowe, dane osoby zapraszanej, daty pobytu w strefie Schengen oraz powody zaproszenia.
5. Leczenie
- Pismo od lekarza lub szpitala w strefie Schengen potwierdzające termin wizyty, a także potwierdzające konieczność leczenia w tym szpitalu lub klinice oraz
- dokument potwierdzający ubezpieczenie medyczne lub dowód zapłaty za leczenie. Wnioskodawca jest zobowiązany przedstawić dokumenty potwierdzające posiadanie wystarczających środków finansowych na pokrycie kosztów leczenia w państwie będącym celem podróży.
6. Tranzyt
- W przypadku tranzytu przez terytorium państw członkowskich wnioskodawca przedstawia wizę państwa odwiedzanego po tranzycie, jak również rezerwacje biletów lotniczych lub kolejowych do miejsca przeznaczenia.
7. Tranzyt marynarzy
- W stosownych przypadkach książeczka żeglarska o minimalnym okresie ważności 6 miesięcy. Informacja (lub pismo) od agencji morskiej państwa członkowskiego, w którym marynarz zostanie zaokrętowany. Pismo musi być podpisane i opatrzone pieczęcią agencji oraz zawierać następujące dane: dane osobowe: imię i nazwisko marynarza, miejsce i datę urodzenia, numer paszportu (data wydania i data upływu terminu ważności),
- pozycja marynarza na statku (w przypadku większej liczby marynarzy można sporządzić i załączyć wykaz informacji, opatrzony podpisem i pieczęcią),
- nazwa statku;
- pełna trasa:
- data i port lotniczy przylotu na terytorium państw członkowskich,
- port zaokrętowania,
- czas pobytu marynarza na statku,
- w stosownych przypadkach port wyokrętowania,
- w stosownych przypadkach data powrotu do Indonezji.
Agencja morska podaje również nazwę i adres indonezyjskiej agencji, z którą współpracuje, która będzie odpowiedzialna za złożenie wniosku wizowego lub która będzie odpowiedzialna za przetransportowanie marynarza z chwilą jego przybycia do państwa członkowskiego zaokrętowania.
- Jeżeli wniosek wizowy ma zostać złożony przez indonezyjską agencję morską: pismo wydane przez indonezyjską agencję, w którym potwierdza się zatrudnienie marynarza(-y) na statku.
- Umowa o pracę marynarza (kopia).
Dodatkowo, przy wnioskach wizowych dla osób niepełnoletnich przedstaw:
- Pisemną, poświadczoną notarialnie zgodę rodzica/rodziców na złożenie wniosku wizowego. Jeżeli jest tylko jeden opiekun, należy to udokumentować, przedkładając akt urodzenia, orzeczenie sądowe o przyznaniu wyłącznej władzy rodzicielskiej lub akt zgonu drugiego rodzica;
- Paszporty rodziców – oryginał i kopia;
- Akt urodzenia – oryginał i kopia.
Jeśli dziecko jest wpisane do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego – złóż oddzielny wniosek wizowy. Wiza zostanie wklejona do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego.
Pamiętaj:
- Wniosek o wizę musisz składać w placówce dyplomatycznej, której okręg konsularny obejmuje miejsce Twojego stałego zamieszkania.
- Z reguły wyżej wymienione dokumenty są wystarczające do wydania decyzji, ale konsul może zażądać dodatkowej dokumentacji.
- Wniosek wizowy złóż nie wcześniej niż na 3 miesiące przed zaplanowaną podróżą.
- Konsul ma prawo zaprosić aplikującego o wizę na rozmowę do urzędu, ale nie musi tego robić.
- Przedłożenie podrobionych dokumentów oraz udzielenie fałszywej informacji może spowodować zakaz wjazdu do państw układu Schengen.
- Wiza nie gwarantuje wjazdu na terytorium strefy Schengen – ostateczną decyzję zawsze podejmują służby państwa, w którym planujesz przekroczyć granicę strefy.
Wizowy System Informacyjny (VIS) ma służyć m.in. wymianie pomiędzy państwami członkowskimi danych o wnioskach wizowych i o związanych z nimi decyzjach. W związku
z osiągnięciem przez niego pełnej sprawności operacyjnej w dokumencie podróży cudzoziemca ubiegającego się o wydanie wizy Schengen nie umieszcza się stempla świadczącego
o dopuszczalności wniosku, o którym mowa w art. 20 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 810/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Wizowy (kodeks wizowy).
Ile zapłacisz?
Opłata wynosi 1 538 000 IDR.
Akceptowana formach płatności: gotówka (IDR)
Opłata za wniosek wizowy nie podlega zwrotowi niezależnie od decyzji konsula.
Jaki jest termin realizacji?
Konsul ma 15 dni kalendarzowych na podjęcie decyzji wizowej. Zgodnie z art. 23 ust. 2 Kodeksu Wizowego termin rozpatrywania wniosku o wydanie wizy Schengen może zostać przedłużony max do 45 dni.
W stosunku do obywateli niektórych państw lub kategorii podróżnych termin niezbędny na podjęcie decyzji w sprawie wniosku może ulec wydłużeniu z uwagi na konieczność przeprowadzenia konsultacji wizowych.
Aktualna lista państw trzecich, których obywatel oraz kategorie podróżnych są przedmiotem konsultacji wizowych dostępna jest na stronie internetowej Komisji Europejskiej (link).
Jak odbierzesz dokumenty?
Osobiście lub przez autoryzowaną osobę, w dni robocze, w godzinach 15:00-16:00.
Jak możesz się odwołać?
Jeśli nie zgadzasz się z decyzją konsula, przysługuje Ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie aplikacji wizowej. Musisz złożyć go w siedzibie urzędu, który wydał decyzję wizową, w przeciągu 14 dni od jej otrzymania.
Opłata za złożenie takiego wniosku jest naliczana wg tabeli opłat konsularnych
Cofanie lub unieważnianie wizy Schengen
Jeśli otrzymałeś decyzję o cofnięciu lub unieważnieniu wizy Schengen, z którą się nie zgadzasz, przysługuje ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Jeśli jednak sam wystąpiłeś o cofnięcie wizy Schengen i konsul przychylił się do tego wniosku nie przysługuje Ci prawo do odwołania się od takiej decyzji.
Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przez konsula powinien być złożony w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji o unieważnieniu lub cofnięciu wizy Schengen w siedzibie urzędu, który wydał decyzje.
[informacja placówki na temat dat i godzin i przyjmowania wniosków o ponowne rozpatrzenie aplikacji]
Wniosek po ponowne rozpatrzenie sprawy w przypadku cofnięcia lub unieważnienia wizy Schengen jest bezpłatny.
Skarga na odmowę wydania wizy Schengen, decyzję o cofnięciu lub unieważnieniu wizy Schengen oraz na działalność konsula w tym zakresie
Jeśli konsul po rozpatrzeniu Twojego wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy wydał ponowną decyzję o odmowie wydania wizy, jej unieważnieniu lub cofnięciu, z którą się nie zgadzasz przysługuje Ci skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Skargę należy przekazać za pośrednictwem konsula, który podjął decyzję w terminie 30 dni od dnia otrzymania decyzji podjętej w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy.
Przekazując skargę konsulowi nie wnosisz do konsula żadnej opłaty, jednak postępowanie przed sądami administracyjnymi podlega opłatom. Musisz więc liczyć się z tym, że zostaniesz wezwany przez sąd do uiszczenia opłaty sądowej. Informacje dotyczące wysokości opłat sądowych w przypadku wniesienia skargi do sądu administracyjnego oraz możliwości ubiegania się o zwolnienie z kosztów postępowania oraz języka postępowania znajdują się na poniższej stronie:
http://bip.warszawa.wsa.gov.pl/133/wpis-sadowy-zasady-dokonywania-wpisu.html
Najczęściej zadawane pytania
Materiały
Lista rekomendowanych ubezpieczycieli - 2022 r.2022_List_of_insurance_companies.pdf 0.77MB
Podstawa prawna
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 810/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Wizowy (kodeks wizowy)
Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach
Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. Prawo konsularne
[ewentualna umowa dwustronna o ułatwieniach wizowych]