W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

20-lecie Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa

13.06.2022

13 czerwca 2022 r. w Gdyni odbyły się obchody jubileuszu 20-lecia istnienia Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. W trakcie uroczystości zostały wręczone odznaczenia dla zasłużonych pracowników i osób, które wniosły wkład w funkcjonowanie i rozwój SAR.

Wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski na 20-leciu SAR

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa (nazywana w skrócie SAR od anglojęzycznego akronimu) jest odpowiedzialna za poszukiwania i ratowanie każdej osoby, która znajdzie się w niebezpieczeństwie na wodach Morza Bałtyckiego oraz za likwidowanie zanieczyszczeń środowiska morskiego. Obszary, na których operują ratownicy morscy, to Polska Strefa Odpowiedzialności SAR oraz Polska Wyłączna Strefa Ekonomiczna – w przybliżeniu to 28 tys. km2.

SAR powołano do życia z początkiem 2002 r. na mocy ustawy o bezpieczeństwie morskim. Wyłoniono ją z Polskiego Ratownictwa Okrętowego, które nadal funkcjonuje i realizuje zadania komercyjne.

– Przez 20 lat istnienia Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa jest stale modernizowana. Zapewnienie ratownikom morskim nowoczesnego sprzętu jest stale pilną potrzebą ze względu na ekstremalne warunki, w jakich pracują, a zarazem szybką zużywalność sprzętu ratowniczego. W ramach programu „Feniks” planowana jest dalsza modernizacja i wymiana jednostek, jakimi służba SAR dysponuje. Przewidywany koszt programu to 550 mln zł – powiedział wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.


W ostatnich latach w 13 miejscach stacjonowania jednostek służby SAR zostały wybudowane nowe budynki, w których mieszczą się Morskie Stacje Ratownicze. Dzięki tej inwestycji podniósł się standard pełnienia dyżurów przez ratowników morskich.

Wymieniono także flotę pojazdów ratowniczych, w które wyposażone są brzegowe stacje ratownicze. Zbudowano 3 statki ratownicze typu SAR 3000, które zastąpiły wysłużone jednostki typu R-27. Są one wyposażone w ambulatorium do zapewnienia kwalifikowanej pierwszej pomocy rozbitkom, kamerę podczerwieni oraz dodatkową szybką łódź ratowniczą wodowaną przy pomocy slipu rufowego.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}