W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczna majówka

30.04.2020

Tegoroczna majówka będzie inna niż wcześniejsze długie majowe weekendy, jednak jedna kwestia pozostaje bez zmian: musimy dbać o bezpieczeństwo na drodze – apelują minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i szef Inspekcji Transportu Drogowego Alvin Gajadhur. Nad bezpieczeństwem na drogach w trakcie majówki będą czuwać inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego kontrolując m.in. stan techniczny pojazdów, stosowanie się do zasad obowiązujących w komunikacji zbiorowej oraz przestrzeganie zakazów ruchu dla pojazdów ciężarowych. Prędkość pojazdów będzie monitorowało kilkaset urządzeń automatycznego systemu nadzoru nad ruchem drogowym.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wziął udział w wideokonferencji prasowej w związku z rozpoczęciem akcji ,,Bezpieczna majówka''
- W tym trudnym dla nas wszystkich okresie, ale jednocześnie w czasie wytchnienia i odpoczynku, nie możemy wziąć wolnego od odpowiedzialności za nasze bezpieczeństwo. Zachowajmy dystans, stosujmy zalecane środki bezpieczeństwa, ale dbajmy też wspólnie o bezpieczeństwo w ruchu drogowym  – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

Inspektorzy będą dbać o bezpieczeństwo w majowy weekend

Rozpoczyna się długi majowy weekend, a wraz z nim działania kontrolno-prewencyjne Inspekcji Transportu Drogowego.

- W czasie pandemii Covid-19 wszystkie służby, w tym Inspekcja Transportu Drogowego skupiły się przede wszystkim na działaniach zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa, ale nie możemy zapomnieć  o bezpieczeństwie na drogach, szczególnie teraz, w trakcie rozpoczynającego się długiego weekend – stwierdził Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.

 

Bezpieczna prędkość

W trakcie długiego weekendu najbardziej niebezpieczne odcinki dróg będą monitorowane przez system automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym. Kontrole prędkości, jak i stosowania się do sygnalizacji świetlnej, będą prowadzone z wykorzystaniem ponad 500 urządzeń rejestrujących.

W tym roku system fotoradarowy CANARD zarejestrował ponad 400 tys. naruszeń. Natomiast w czasie trwania pandemii koronawirusa, od 14 marca do 24 kwietnia, zarejestrowano ponad 171 tys. przypadków przekroczenia prędkości i wjazdu na skrzyżowanie przy czerwonym świetle. Liczba ta jest mniejsza w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego okresu o blisko 32 proc. Wzrosła natomiast liczba rażących przekroczeń prędkości. Od 14 marca do 24 kwietnia 1 tys. kierujących w obszarze zabudowanym przekroczyło dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h. To więcej o blisko 70 przypadków niż rok wcześniej.

- To przypadki skrajnej nieodpowiedzialności. Braku przewidywania skutków, a skutki przy tak dużych prędkościach mogą być tragiczne. Dostosujmy prędkość do panujących warunków atmosferycznych i drogowych. Dojedźmy później, ale bezpiecznie! Pamiętajmy, że nie jesteśmy na drodze sami, szanujmy się wzajemnie, nie utrudniajmy sobie jazdy, nie doprowadzajmy do niebezpiecznych sytuacji - zaapelował do kierowców szef Inspekcji Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

 

Do apelu szefa Inspekcji Transportu Drogowego przyłączyła się tenisistka Urszula Radwańska.

- W sporcie szybkość to niebywale ważna cecha. Szybka reakcja na ruch przeciwnika, prędkość z jaką np. w tenisie uderzamy piłkę, niekiedy decydują o wygranej. Ale ta zasada nie odnosi się do drogi. Na drodze prędkość zabija, zatem nie spieszmy się! W tym przypadku wygranymi są ci, którzy bezpiecznie dotrą do celu – podkreśliła Urszula Radwańska.

Ograniczenia w ruchu podczas majówki

Przypominamy, że w okresie długiego weekendu od 1 do 3 maja będzie obowiązywał zakaz ruchu dla pojazdów o masie powyżej 12 ton.

1 maja – w godz. 8.00 – 22.00
2 maja – w godz. 18.00 – 22.00
3 maja – w godz. 8.00 – 22.00

 

Z ograniczeń zwolnione są niektóre kategorie pojazdów, np. biorące udział w akcjach ratowniczych, humanitarnych, usuwaniu klęsk żywiołowych czy usuwaniu awarii. Ograniczeniom nie podlegają także pojazdy, którymi przewożone są artykuły szybko psujące się, lekarstwa i środki medyczne, wykorzystywane do bezpłatnych badań profilaktycznych.
Więcej na ten temat w komunikacie na stronie ministerstwa.

{"register":{"columns":[]}}