Coraz większe znaczenie dronów w polskich miastach
14.12.2020
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) przekazała do Ministerstwa Infrastruktury manifest na rzecz wielopoziomowego zarządzania miejską przestrzenią powietrzną. Dokument ten przyjęto podczas międzynarodowej konferencji Amsterdam Drone Week, przeprowadzonej w dniach 1-3 grudnia 2020 r.
Manifest zwraca uwagę na rolę władz lokalnych i regionalnych w zarządzaniu przestrzenią powietrzną w miastach, w odniesieniu do dynamicznego rozwoju rynku bezzałogowych statków powietrznych (BSP). Na całym świecie trwają starania o to, aby BSP stały się częścią systemów transportowych, służących do przenoszenia niewielkich ładunków cargo, a w przyszłości także i ludzi. Dokument, który podpisało 14 obszarów miejskich w Europie, został opracowany przez społeczność miast działającą w ramach Inicjatywy na rzecz Miejskiej Mobilności Powietrznej (UIC2) Rynku Inteligentnych Miast UE. Manifest adresowany jest zarówno do władz europejskich, jak i krajowych, a także instytucji europejskich w zakresie zarządzania przestrzenią powietrzną. Członkiem UIC2 oraz współautorem dokumentu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, której celem jest utworzenie obszaru przyjaznego dla producentów i usługodawców działających na rynku technologii bezzałogowych.
Ministerstwo Infrastruktury i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia już od ponad dwóch lat współpracują w ramach inicjatywy CEDD – Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów. Dzięki tej współpracy, a także zaangażowaniu pozostałych partnerów CEDD, Polska osiąga wysokie wskaźniki w światowych rankingach dotyczących BSP. Według raportu Droneii: Drone Regulations Report 2020, zajmujemy drugie miejsce na świecie pod względem gotowości do wdrażania usług dronowych. Polski Instytut Ekonomiczny szacuje, że do roku 2026 Polska osiągnie około 576 mld złotych korzyści bezpośrednich i pośrednich wynikających z integracji dronów i gospodarki.
Efektem współpracy międzynarodowej GZM jest jej zaangażowanie w projekty badawcze konsorcjów HARMONY oraz ASSURED-UAM w ramach programu Horyzont 2020. W kontekście HARMONY Metropolia GZM pracuje nad zestawem zharmonizowanych narzędzi planowania transportu przestrzennego i multimodalnego. Natomiast celem projektu ASSURED-UAM będzie zdefiniowanie pakietu rekomendacji, gwarantujących powszechną akceptację i bezpieczeństwo użytkowania dronów w transporcie.
Link do Manifestu: