Cyfryzacja żeglugi na Dolnej Odrze
22.11.2021
18 listopada 2021 r. w Szczecinie odbyło się seminarium-naukowo badawcze podsumowujące wdrożenie Systemu Informacji Rzecznej na Dolnej Odrze, który obejmie ponad 242 km drogi wodnej.
System RIS (ang. River Information Services) umożliwia zarządzanie systemem kontroli ruchu, co przekłada się na poprawę bezpieczeństwa i konkurencyjności transportu rzecznego. Dostarczane usługi, w tym serwis komunikatów dla kapitanów statków czy dostęp do elektronicznych map nawigacyjnych, wzmocnią niezawodność żeglugi śródlądowej i pozwolą na jej większe wykorzystanie w łańcuchach logistycznych.
Seminarium było kompleksowym podsumowaniem pełnego wdrożenia RIS na dolnym odcinku Odry. Podkreślono, że implementacja RIS jest działaniem komplementarnym do inwestycji prowadzonych na Odrzańskiej Drodze Wodnej. W trakcie wydarzenia omówiono kwestię objęcia usługami RIS kolejnych odcinków Odry oraz Wisły od Trójmiasta do Bydgoszczy.
Cyfryzacja żeglugi śródlądowej podejmowana jest również w innych programach opracowywanych przez Ministerstwo Infrastruktury.
Organizatorem wydarzenia był Urząd Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie odpowiedzialny za realizację projektu.
Zadanie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, wartość inwestycji to ponad 21 mln zł.