W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Danuta Siedzikówna „Inka” patronką dworca kolejowego w Białymstoku

30.08.2021

Działaczka podziemia antykomunistycznego, sanitariuszka i łączniczka, która w wieku niespełna 18 lat została skazana na śmierć przez rozstrzelanie – Danuta Siedzikówna ps. „Inka”, została patronką dworca PKP w Białymstoku.

Danuta Siedzikówna „Inka” patronką dworca kolejowego w Białymstoku

Uroczystość nadania imienia dworcowi Białystok odbyła się w 75. rocznicę śmierci bohaterki. W dniu wydarzenia pasażerowie oraz mieszkańcy miasta, dzięki uprzejmości Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, mogli też obejrzeć wystawę poświęconą patronce dworca. Uroczystości w Białymstoku i całe wydarzenie zostały objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

– Upamiętnienie w Białymstoku Danuty Siedzikówny „Inki” to kolejny element polityki historycznej prowadzonej przez PKP SA. Takie postaci, jak bohaterska sanitariuszka z oddziału „Łupaszki”, zasługują na to, żeby przypominać o ich poświęceniu w służbie ojczyźnie, a dworzec kolejowy jest bardzo dobrym miejscem kultywowania pamięci o postaciach ważnych dla historii Polski. Mam nadzieję, że podróżni odwiedzający licznie Białystok będą mogli podziwiać nie tylko wspaniałą architekturę dworca, ale również piękną biografię Danuty Siedzikówny „Inki” – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

 

– Postanowieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy pochodząca z Podlasia Danuta Siedzikówna ps. „Inka” została awansowana do stopnia podporucznika, a kilkanaście lat wcześniej prezydent Lech Kaczyński odznaczył ją pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Dziś my, polscy kolejarze, honorujemy „Inkę”, nadając jej imię dworcowi kolejowemu w Białymstoku. To piękny, odrestaurowany z dużą pieczołowitością i zarazem kompleksowo zmodernizowany w 2020 roku obiekt. Naszym zdaniem to godne miejsce do upamiętnienia zasług jednej z najważniejszych postaci podziemia antykomunistycznego – powiedział Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP SA.

 

Polskie Koleje Państwowe SA, poprzez współpracę z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, włączyły się w działania związane z realizacją polityki historycznej i popularyzacją wiedzy o historii Polski i jej najwybitniejszych postaciach. Dotychczas, w ramach współpracy z IDMN, patronaty zostały nadane dworcom Warszawa Wschodnia (im. Romana Dmowskiego), Kraków Główny (im. Józefa Piłsudskiego) i Katowice (im. Konstantego Wolnego). Pierwszym polskim dworcem kolejowym, który ma swojego patrona, jest Dworzec Centralny w Warszawie. Od 2019 roku nosi on imię Stanisława Moniuszki. 

{"register":{"columns":[]}}