W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dworzec kolejowy w Zgorzelcu już otwarty

24.05.2019

Dzięki inwestycjom prowadzonym przez PKP SA kolejny zabytkowy dworzec kolejowy odzyskał swoją dawną świetność. Od 24 maja 2019 r. pasażerowie mogą korzystać z kompleksowo zmodernizowanego dworca w Zgorzelcu.

Dworzec kolejowy w Zgorzelcu
- Program Inwestycji Dworcowych jest jednym z elementów naszej strategii unowocześniania polskiej kolei. Do 2023 r. przeznaczymy na inwestycje kolejowe w sumie ok. 100 mld zł. Dworzec w Zgorzelcu to kolejny etap na drodze do celu, jakim jest uczynienie polskiej kolei przyjaznej dla pasażera. Dworce w Polsce powinny tętnić życiem i jestem przekonany, że dzięki inwestycjom w budynki dworcowe umożliwiamy przywracanie im ich dawnej świetności – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.


Ze względu na zabytkowy charakter dworca prace były prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków. W ramach przebudowy  wykonana została renowacja elewacji, wymieniono  poszycie dachu, wzmocniono konstrukcję budynku, wymieniono także stolarkę okienną i drzwiową oraz wszystkie instalacje. Zadbano także o wszystkie niezbędne udogodnienia dla osób o ograniczonej mobilności, czyli podróżnych z niepełnosprawnościami i osób starszych, pasażerów z dziećmi oraz podróżujących z dużymi bagażami. 
 
W budynku znalazły się m.in. ogrzewana poczekalnia z ławkami oraz pomieszczenie ogólnodostępnej toalety. Opiekunowie podróżujący z małymi dziećmi mają do dyspozycji specjalne pomieszczenie wyposażone z przewijak i umywalkę. Z myślą o wszystkich grupach pasażerów w ramach modernizacji zlikwidowane zostały bariery architektoniczne, takie jak progi, zbyt wąskie przejścia czy nierówności posadzek. Zastosowane zostały tablice informacyjne multisensoryczne (dotykowe), ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących oraz oznaczenia w alfabecie Braille'a. Ponadto przed dworcem wyznaczone zostały miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. Aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa, w budynku zainstalowany został m.in. system telewizji przemysłowej. W jednym z lokali znajdzie się punkt gastronomiczny. 
 
Prace budowlane trwały ponad rok. Inwestycja została sfinansowana ze środków własnych PKP SA oraz z budżetu państwa.

{"register":{"columns":[]}}