W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dworzec we Władysławowie otwarty dla podróżnych

20.03.2023

Dworzec we Władysławowie w województwie pomorskim został po przebudowie otwarty dla podróżnych. Inwestycja została zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych, z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dworzec jest komfortowy, dostępny, bezpieczny i przyjazny środowisku.

Dworzec we Władysławowie

Prace budowlane trwały półtora roku. Wybudowany w latach 1928-29 dworzec przeszedł kompleksową przebudowę, z uwzględnieniem jego historycznego charakteru. Renowacji poddano elewację dworca. Na fasadach budynku umieszczono zegary dworcowe i nowe przestrzenne oraz podświetlane napisy. Całość uzyskanego w ten sposób efektu podkreśla nowa iluminacja nocna budynku.

– Otwarcie dworca w Władysławowie to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy tego ważnego turystycznie miasta zyskali dzięki temu komfortowy, przyjazny środowisku i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami budynek dworcowy. Mam nadzieję, że zmodernizowany, historyczny dworzec, stanie się jedną z wizytówek miasta oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją nad polskie morze. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 3 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.


Metamorfozę, z poszanowaniem dla historycznego charakteru dworca, przeszło jego wnętrze. W holu podróżni znajdą ławki, gabloty z rozkładem jazdy, a także elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Przestrzeń obsługi podróżnych jest klimatyzowana. W jej sąsiedztwie zlokalizowano pomieszczenia kas biletowych oraz toalety. Część dworca została przeznaczona na sezonowe kasy biletowe, zaplanowano też lokale na wynajem. 

Dzięki inwestycji dworzec stał się miejscem przyjaznym dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Dla osób poruszających się na wózkach, a także dla rodzin z małymi dziećmi wykonano specjalne pochylnie od strony miasta i peronów umożliwiające swobodny dostęp do przestrzeni obsługi podróżnych. Na dworcu znajdują się również przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami toalety, a także szereg innych usprawnień, w tym m.in. tablice w alfabecie Braille’a, plany dotykowe dworca, ścieżki prowadzące dla osób niewidzących i niedowidzących.

Dworzec po przebudowie stał się ekologiczny i bezpieczny. Budynek ocieplono oraz wymieniono w nim stolarkę okienną i drzwiową, dzięki czemu ograniczono straty ciepła. Zamontowano również nowoczesne i energooszczędnie oświetlenie w  technologii LED wraz z automatyką sterującą oraz pompy ciepła. Dworzec wyposażono w system inteligentnego zarządzania budynkiem (BMS – Building Management System) kierujący pracą instalacji i urządzeń, a także optymalizujący zużycie energii elektrycznej, cieplnej oraz wody. W budynku i jego otoczeniu jest również bezpieczniej, dzięki montażowi nowoczesnych systemów monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowych.

W sąsiedztwie budynku powstały dwa parkingi, a także wiata rowerowa. Zasadzono nowe drzewa i krzewy oraz uporządkowano tereny zielone. Wybudowano zbiornik retencyjny gromadzący deszczówkę. Zostanie ona wykorzystana do podlewania terenów zielonych oraz do spłukiwania dworcowych toalet.

Przebudowa dworca we Władysławowie kosztowała 14,32 mln zł. Inwestorem były Polskie Koleje Państwowe SA.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}