W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inspekcja Transportu Drogowego ma 18 lat

01.10.2020

Pierwsze patrole Inspekcji Transportu Drogowego rozpoczęły kontrole na polskich drogach równo 18 lat temu. Uchwalona w 2002 r. ustawa o transporcie drogowym, 80 przeszkolonych inspektorów i pierwsze kontrole drogowe od 1 października 2002 r. - tak w skrócie wyglądały początki Inspekcji Transportu Drogowego. Powołując nową formację Polska nie tylko spełniła jeden z wymogów akcesyjnych Unii Europejskiej, ale przede wszystkim powołała do życia instytucję, która specjalizuje się ochronie krajowego rynku transportowego i skutecznie wspiera inne służby w zapewnieniu bezpieczeństwa na drogach.

Cztery nowoczesne furgony wyposażone w specjalistyczny sprzęt kontrolny trafiły do podkarpackiej Inspekcji Transportu Drogowego

Zakres działań kontrolnych Inspekcji jest szeroki: kontrole pojazdów ciężkich i autokarów, transportu materiałów niebezpiecznych, odpadów, zwierząt, a także ochrona infrastruktury drogowej poprzez wycofywanie z ruchu przeciążonych pojazdów.

- Jestem pełen uznania dla działań podejmowanych przez inspektorów ITD, którzy poprzez swoją skuteczność i zaangażowanie realnie wpływają na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Ich doświadczenie i wiedza jest doceniania również poza granicami kraju - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk

 

Działania inspektorów na drogach skutecznie ograniczają występowanie niepożądanych praktyk w transporcie drogowym. 18 lat działalności GITD w liczbach to m.in. ponad 3,1 mln kontroli drogowych, ponad 27 tys. kontroli w przedsiębiorstwach i sprawdzonych niemal 16,4 mln dni pracy kierowców.

- Kontrole, prowadzone w wąskich, wyspecjalizowanych obszarach wpływają na wzrost bezpieczeństwa samych kierowców i innych uczestników ruchu drogowego. Przykładowo, Inspekcja jest wiodącą w zakresie kontroli czasu pracy kierowców zawodowych. Działania inspektorów mają ograniczyć przypadki manipulacji, fałszowania czasu pracy i prowadzenia pojazdów niezgodnie z normami – mówił Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.

 

ITD sukcesywnie wyposażana jest w nowoczesny, specjalistyczny sprzęt kontrolny i radiowozy, a obecnie trwa ostatni etap wzmocnienia jej potencjału. To m.in. zakup mobilnych jednostek diagnostycznych przeznaczonych do kompleksowej kontroli stanu technicznego pojazdów na drodze. Sprzęt usprawni pracę inspektorów i jeszcze bardziej podniesie skuteczność działań kontrolnych.
 
Od 2011 roku inspektorzy dbają również o szczelność systemu poboru opłat za przejazd płatnymi odcinkami dróg. W tym czasie przeprowadzili ponad 23 mln kontroli mobilnych, sprawdzając czy opłaty zostały wniesione. Zadanie to realizowane jest dziś przez ponad 150 inspektorów z wykorzystaniem ponad 100 specjalistycznych pojazdów.

W 2011 r. ITD uruchomiła automatyczny system nadzoru nad ruchem drogowym, przejmując m.in. 100 fotoradarów od policji i GDDKiA. Dziś Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym to ponad pół tysiąca urządzeń rejestrujących, a w perspektywie kolejnych 100 nowych odcinków dróg objętych kontrolą.

W ramach rozbudowy systemu zakupione zostaną również urządzenia do odcinkowego pomiaru średniej prędkości, urządzenia monitorujące wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle oraz monitorujące przejazdy kolejowe.

Więcej informacji w komunikacie GITD.

{"register":{"columns":[]}}