W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inwestycje na Odrze poprawiają bezpieczeństwo przeciwpowodziowe

15.03.2023

Obecnie na Odrze prowadzona jest inwestycja, która ma na celu poprawę bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. Inwestorem zadania pn. „Prace modernizacyjne w celu zapewnienia zimowego lodołamania" jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Zadanie prowadzi Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Ustawa o rewitalizacji Odry

Inwestycja jest realizowana przez firmę Budimex w oparciu o cztery pozwolenia na budowę wydane od 7 do 10 września 2021 r. Wartość tej inwestycji wynosi ok. 473 mln zł.

– Dzięki tym pracom zredukowane zostanie ryzyko wystąpienia zatorów na Odrze. Takie zatory bywają efektem zlodowaceń i sprawiają zagrożenia podtopieniami – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.


Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marek Gróbarczyk odniósł się do niedawnej decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego, który utrzymał stanowisko Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z grudnia ub. r., zgodnie z którą nakazuje wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji środowiskowej wydanej przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Decyzja środowiskowa została wydana 16 sierpnia 2022 r. i została zaskarżona do WSA m.in. przez:

- Naturschultzbund Deutschland e.V z siedzibą w Stuttgarcie;

- Deutscher Naturschutzring, Dachverband der deutschen Natur-, Tier- und Umweltschutzorganisationen e.V. z siedzibą w Berlinie;

- Bund fur Umwelt und Naturschutz Deutschland, Landesverband Brnadenburg e.V. z siedzibą w Poczdamie.

– Decyzja NSA jest tożsama z decyzją TSUE w zakresie zamknięcia kopalni Turów. Są decyzje, które nie są możliwe do wykonania. Miałoby to katastrofalne skutki dla funkcjonowania państwa i bezpieczeństwa ludności – ocenił M. Gróbarczyk.

 

– Inwestycja prowadzona obecnie na Odrze nie może zostać zatrzymana i nie zostanie zatrzymana. Jest ona prowadzona w oparciu o prawomocne pozwolenie na budowę i poprawia bezpieczeństwo przeciwpowodziowe mieszkańców – dodał wiceminister infrastruktury.


Marek Gróbarczyk dodał, że rząd nie może sobie pozwolić na to, żeby decyzja jakiegokolwiek sądu doprowadziła do miliardowych strat w infrastrukturze, takiej jak mosty czy nabrzeża. Ocenił, że równie dobrze sąd mógłby zadecydować, że „Odra ma zacząć płynąć z północy na południe”. Odniósł się także do kondycji polskich portów i znaczenia inwestycji dla konkurencyjności gospodarki.

– Polskie porty, m.in. Port Szczecin-Świnoujście, notują rekordowe wartości przeładunków. Inwestycje na Odrze poprawiają konkurencyjność gospodarczą Polski i polskich regionów. W tym upatruję przyczyn zaskarżenia decyzji środowiskowej do polskich sądów przez środowiska niemieckie – powiedział Marek Gróbarczyk.
{"register":{"columns":[]}}