Konferencja „Stop zanieczyszczaniu rzek”
06.12.2021
6 grudnia 2021 r. w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska odbyła się konferencja, której tematem była ochrona polskich rzek. Ministerstwo Infrastruktury, resort klimatu i środowiska, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie i Główny Inspektorat Ochrony Środowiska łączą siły, żeby powstrzymać proceder nielegalnych zrzutów i zanieczyszczania polskich rzek.
13 października tego roku Wody Polskie rozpoczęły kontrole kilkudziesięciu podmiotów, które posiadały, a obecnie nie mają aktualnych pozwoleń wodno-prawnych na wyloty do rzek. Celem kontroli jest nakłonienie właścicieli do legalizacji urządzeń, co pozwoli sprawdzić, jakie substancje i w jakiej ilości dostają się do rzek. Jest to kolejny etap działań, który poprzedziła weryfikacja terenowa wylotów do rzek i analiza posiadanej dokumentacji. Proces ten trwał rok i obejmował teren całej Polski.
Według danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska tylko 10 proc. rzek w Polsce ma stan i potencjał ekologiczny dobry albo bardzo dobry, 60 proc. umiarkowany, a 30 proc. słaby lub zły. Wśród powodów zanieczyszczenia polskich rzek wymienia się m.in. skażenia biogenami rolniczymi, ściekami przemysłowymi i bytowymi oraz odpady (w tym substancje ropopochodne i plastik).
Wody Polskie zidentyfikowały do tej pory ponad 20 tys. wylotów do rzek, z czego ok. 7 tys. nie posiada aktualnych pozwoleń wodno-prawnych lub ich właściciel nie jest znany.
Jednym z proponowanych działań dla lepszej kontroli jest wymiana informacji. Przekazywanie ich w formule cyklicznych raportów, bieżących spotkań, analizy oraz w konsekwencji skutecznych działań wynikających z uprawnień i przepisów prawnych, na podstawie których funkcjonują Wody Polskie i WIOŚ.
Długofalowym celem działań Wód Polskich jest usystematyzowanie informacji o urządzeniach, zmobilizowanie właścicieli do ich legalizacji, monitoring urządzeń oraz ograniczenie nielegalnych zrzutów – co ma wpłynąć na poprawę jakości wód oraz sukcesywne zwiększanie liczby podmiotów i użytkowników posiadających pozwolenia wodno-prawne.
Wody Polskie będą informować inspektoraty ochrony środowiska o podjętych działaniach, a w sytuacjach wymagających interwencji będą także zawiadamiać policję. O kontrolach informowane są też właściwe samorządy.