W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konsultacje projektów drugiej aktualizacji planów gospodarowania wodami oraz aktualizacji planu zarządzania ryzykiem powodziowym

25.05.2021

25 maja 2021 r. w Gdańsku odbyło się trzecie spotkanie konsultacyjne projektów drugiej aktualizacji planów gospodarowania wodami (IIaPGW) dla obszarów dorzeczy Wisły, Świeżej i Banówki oraz aktualizacji planu zarządzania ryzykiem powodziowym (aPZRP) dla regionu wodnego Dolnej Wisły. Omówiono na nim działania naprawcze dla poprawy stanu wód oraz pakiet działań przeciwpowodziowych dla tych obszarów.

Konsultacje projektów drugiej aktualizacji planów gospodarowania wodami oraz aktualizacji planu zarządzania ryzykiem powodziowym

Plany gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy, plany zarządzania ryzykiem powodziowym i plan przeciwdziałania skutkom suszy to kluczowe dokumenty systematyzujące gospodarkę wodną w Polsce. Trwające konsultacje społeczne IIaPGW i aPZRP dają możliwość odniesienia się społeczeństwa do założeń, które zostały ujęte w projektach tych dokumentów.
 

- Strategiczne podejście do działań przeciwpowodziowych jest bardzo ważne. Jestem w ścisłym kontakcie z Wodami Polskimi, które na bieżąco monitorują sytuację hydrologiczną, kontrolują stan obiektów hydrotechnicznych i ich pracę, działają w terenie – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.


Region wodny Dolnej Wisły stanowi miejsce występowania kluczowych gatunków ryb i minogów dwuśrodowiskowych w Polsce, dlatego podejmowanie działań mających na celu zapewnienie drożności korytarzy migracyjnych dla poprawy stanu ekologicznego wód jest jednym z kluczowych zagadnień IIaPGW. Ponadto w regionie wodnym Dolnej Wisły, a dokładnie w rejonie Żuław Wiślanych, występuje problem jakości wód podziemnych. Jest to spowodowane przede wszystkim budową geologiczną tego terenu i występowaniem osadów deltowych, w obrębie których zlokalizowane są ogniska zanieczyszczeń oraz wody zdegradowane zanieczyszczeniami historycznymi. Duży wpływ na stan wszystkich wód powierzchniowych ma także działalność człowieka związana z rozwojem obszarów zurbanizowanych i intensyfikacją rolnictwa.
 

- Region wodny Dolnej Wisły, Świeżej i Banówki to obszary, gdzie ochrona mieszkańców, gwarantująca ich bezpieczeństwo powodziowe oraz dostęp do dobrej jakości i ilości wód jest konieczna. Zapewnienie ochrony w czasie przechodzenia fal wezbraniowych na rzekach uchodzących do Bałtyku w regionie wodnym Dolnej Wisły i w czasie wezbrań wywołanych cofką od morza to nasz priorytet. Gospodarowanie wodami uwzględniające ochronę zasobów wodnych i działania naprawcze pozwolą ograniczyć wpływ działalności człowieka na wody powierzchniowe i podziemne w tych regionach, umożliwiając sukcesywną poprawę ich stanu – stwierdził wiceminister M. Gróbarczyk.

Działania na rzecz poprawy stanu wód i osiągnięcia celów środowiskowych

Dla złagodzenia skutków wpływu działalności człowieka na środowisko wodne w ramach IIaPGW opracowano zestawy działań naprawczych dla regionu wodnego Dolnej Wisły, Banówki i Świeżej. Łącznie zaplanowano około 4,2 tys. działań naprawczych na kwotę ponad 2,2 mld zł. Największa liczba działań dotyczy jednolitych części wód powierzchniowych rzecznych (68 proc. wszystkich zaplanowanych działań), drugą kategorią pod względem liczby działań są jednolite części wód powierzchniowych jeziornych (28 proc.). Zestawy działań naprawczych zaproponowano dla 556 jednolitych części wód powierzchniowych i podziemnych.

160 działań przeciwpowodziowych w aPZRP

Region wodny Dolnej Wisły administrowany przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku jest obszarem wyjątkowym. Kumuluje się tu znaczna część problemów, jakie generuje Wisła na całej swej długości. Poziom zagrożenia powodziowego w tym regionie potęguje deltowy charakter ujścia rzeki do Bałtyku, depresja obszaru Żuław Wiślanych oraz oddziaływanie hydrologiczne od strony morza. Ogółem w regionie zaplanowano 160 działań przeciwpowodziowych, przy czym 106 z nich to kontynuacje wieloletnich projektów. Najważniejszym z działań jest budowa wielofunkcyjnego stopnia wodnego Siarzewo. Kolejne inwestycje to m.in. przebudowa stopnia wodnego Przegalina na  Martwej Wiśle, przebudowa wałów przeciwpowodziowych Raduni, Kłodawy i Bielawy oraz odbudowa lewego wału przeciwpowodziowego i budowa nowego odcinka obwałowań Redy w gminie Puck. W planach aPZRP zaplanowane jest także opracowanie koncepcji retencji wód powodziowych powyżej Słupska, a następnie wdrożenie wynikających z niej rozwiązań.

Ze względu na wagę zagadnień związanych z zagrożeniem powodziowym od strony morza oraz potrzebę ich szczegółowej analizy konsultacje społeczne aPZRP zostaną zorganizowane 6 września 2021 r. w Gdańsku.

Spotkania konsultacyjne w całej Polsce

W całym kraju trwają spotkania konsultacyjne drugiej aktualizacji planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy oraz aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym, ogłoszone przez Ministra Infrastruktury, a prowadzone przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Konsultacje społeczne IIaPGW na obszarach dorzeczy rozpoczęły się 14 kwietnia 2021 r. i potrwają do 14 października 2021 r. Spotkania konsultacyjne odbywają się w 15 miastach w całym kraju.

Od 22 grudnia 2020 r. trwają też konsultacje społeczne aPZRP. Spotkanie w Gdańsku było 26. debatą poświęconą tym planom. Ze względu na duże zainteresowanie i konieczność szczegółowego omówienia dokumentów od strony morza, Minister Infrastruktury przedłużył konsultacje aPZRP do 22 września 2021 r. Zasadniczą część omawianych w trakcie debat planów stanowi lista działań dla poszczególnych obszarów dorzeczy i regionów wodnych. To łącznie ponad 1100 propozycji dla obszarów dorzeczy Wisły, Odry, Łaby, Dunaju, Niemna i Pregoły.

Więcej informacji o projektach IIaPGW i aPZRP oraz konsultacjach społecznych jest dostępnych na stronach: www.apgw.gov.pl oraz www.stoppowodzi.pl.

{"register":{"columns":[]}}