W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kraków – nowe mosty i wygodniejsze podróże

06.05.2019

Dobiegają końca zasadnicze prace przy pierwszym z trzech nowych mostów nad Wisłą w Krakowie. To jeden z kluczowych odcinków inwestycji spółki PKP Polskie Linie Kolejowe SA o wartości niemal 1 mld zł. Przy współfinansowaniu z programu CEF Łącząc Europę powstają nowe przystanki, mosty, estakad i tory. Miasto zyskuje nowoczesną komunikację, będą lepsze podróże w regionie, w kraju i na szlakach międzynarodowych.

Most nad Wisłą w Krakowie

Pociągi między Krakowem Głównym a Krakowem Płaszowem pojadą po nowych torach, estakadach i mostach nad Wisłą. Dwa dodatkowe tory ułatwią podróże.

- Obecnie inwestycje kolejowe w Krakowie są największe od czasu budowy kolei. Tworzymy system transportowy, który lepiej łączy Polskę i regiony, ale zapewni też oczekiwaną, sprawną kolej w Krakowie i aglomeracji. Nowoczesne stacje i przystanki powstają także w innych regionach Polski. Budujemy kolej bezpieczną, komfortową i punktualną – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

W Krakowie nad Wisłą powstają trzy nowe mosty kolejowe. Ich konstrukcja to m.in. trzy łuki o różnej wielkości. Skrajne łuki mostu nad ul. Podgórską i Zabłocie już są na swoim miejscu. Na bulwarach przygotowywane są docelowe konstrukcje podpór mostu, które zastąpią stojące w rzece podpory tymczasowe.

Budowa skupia się na głównym 116 metrowym przęśle mostu, zlokalizowanym bezpośrednio nad nurtem rzeki. Montaż kilkunastotonowych, stalowych elementów łuku wymaga specjalnego dźwigu z żurawiem, o zasięgu 84 metrów i udźwigu 500 ton. Dzięki temu z brzegu Wisły można scalać nad rzeką kolejne elementy przeprawy. Po zakończeniu montażu wykonawca przystąpi do budowy torów.

- Przebudowa krakowskiej linii średnicowej to największa inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych SA na etapie budowy na południu Polski. Dzięki niej rozwinie się kolej aglomeracyjna, łatwiejsze będą podróże w kraju i Europie do i ze stolicy Małopolski. Powstaną m.in. dwa nowe komfortowe przystanki Kraków Złocień i Kraków Grzegórzki – stwierdził Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP PLK SA.  

 

W ramach projektu „Prace na linii kolejowej E 30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej” powstaną nie tylko dwa nowe przystanki: Kraków Grzegórzki i Kraków Złocień, ale również zostanie przebudowanych osiem stacji i przystanków. Wszystkie obiekty będą dostosowane do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się.

Wprowadzone zostanie czytelne oznakowanie oraz wizualny i głosowy system dynamicznej informacji pasażerskiej. Będzie 200 nowych rozjazdów, 50 km zmodernizowanych torów i sieci trakcyjnej. Dwa nowe lokalne centra sterowania zapewnią bezpieczny i sprawny ruch pociągów. Usprawnienie ruchu drogowego oraz otwarcie przestrzeni w centrum miasta od ul. Kopernika do ul. Miodowej zapewnią nowe, 850-metrowe estakady.

W centrum Krakowa pociągi, po fragmencie pierwszego nowego toru, pojadą już na początku III kwartału tego roku. Główne prace budowlane na linii średnicowej zakończą się w 2020 r.

Projekt „Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej” jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach programu CEF „Łącząc Europę”.

Więcej informacji o projekcie na stronie http://www.krakow-rudzice.pl 

{"register":{"columns":[]}}