- Inspekcja Transportu Drogowego na co dzień kojarzy się z kontrolą samochodów ciężarowych, autobusów, z pracą na polskich drogach. Ale to tylko część działań podejmowanych przez ITD. Inspekcja to również bezpieczeństwo najmłodszych i tych, którzy wyruszają w podróż na wakacje, ferie zimowe. ITD to również edukacja wśród dzieci. Jest to przedsięwzięcie, za które dziękuję inspektorom transportu drogowego. To edukacja w szkołach, ale od niedawna to także edukacja w szpitalach. Nie ma większej nagrody dla tych, którzy organizują to przedsięwzięcie, jak uśmiech i radość dzieci. W ramach dobrej zabawy chcemy przekazać dzieciom przebywającym w szpitalach podstawowy instruktaż, że warto zwracać uwagę na zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk 2 lipca 2018 r., podczas lekcji bezpieczeństwa ruchu drogowego w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie.
W spotkaniu z małymi pacjentami uczestniczyła także premier Beata Szydło, wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko oraz Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie jest już drugą lecznicą, w której Inspekcja Transportu Drogowego realizuje nowy cykl spotkań edukacyjnych.
- Bardzo się cieszę, że możemy się dziś tutaj spotkać z małymi pacjentami i porozmawiać o bezpieczeństwie. Dzięki współpracy Ministerstwa Zdrowia z Ministerstwem Infrastruktury i Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego prowadzona jest akcja, która ma na celu nauczyć dzieci przede wszystkim zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jest to akcja, która mieści się w szeroko pojętych działaniach dotyczących bezpieczeństwa, które prowadzimy. Mam nadzieję, że ta lekcja będzie dla młodych pacjentów zabawą, ale nauczy też ich, jak poruszać się w ruchu drogowym, żeby być bezpiecznym. Chcemy, aby wszystkie dzieci poruszające się po drogach były bezpieczne – powiedziała premier Beata Szydło.
Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, chętnie odpowiadając na pytania gości, a prawidłowych zachowań na drodze uczyły się m.in. na specjalnie przygotowanym dla nich miasteczku ruchu drogowego. Lekcję poświęconą bezpieczeństwu na drogach uzupełniły informacje o zasadach bezpieczeństwa zdrowotnego.
- Oprócz kontroli autobusów i ciężarówek zajmujemy się również kwestią edukacji najmłodszych. Jesteśmy obecni w szkołach, przedszkolach. Tak, aby od najmłodszych lat edukować, nauczyć dzieci zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. W ubiegłym roku w 2800 wypadkach drogowych zginęło 56 dzieci w wieku do 14 lat. To są dwie klasy np. w szkole podstawowej. Mimo że poprawia się znacznie bezpieczeństwo na drogach, to jest jeszcze sporo do zrobienia – powiedział główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur.
Inspekcja Transportu Drogowego planuje cyklicznie odwiedzać małych pacjentów oddziałów dziecięcych w szpitalach na terenie całego kraju.