W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Lepsza ochrona przeciwpowodziowa Nowego Dworu Gdańskiego

22.11.2022

Nowe wrota sztormowe na rzece Tudze na Żuławach Wiślanych poprawią bezpieczeństwo przeciwpowodziowe ok. 18 tysięcy mieszkańców Nowego Dworu Gdańskiego i okolic. Budowa wrót wraz z inwestycjami towarzyszącymi kosztowała blisko 33 mln zł.

Nowe wrota sztormowe na rzece Tudze na Żuławach Wiślanych
– Nowe wrota sztormowe ochronią przed powodzią 18 tysięcy osób zamieszkujących na obszarze 100 kilometrów kwadratowych, zarówno w Nowym Dworze Gdańskim, jak i sąsiednich miejscowościach – powiedział wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.


W ramach zadania wykonano wrota sztormowe, budynek sterowni wraz z instalacjami oraz trzy nowe przepusty na kanale Pryżnik wraz z odbudową toru kolei wąskotorowej nad jednym z nich. Powstała również budowla przerzutowa, która ma za zadanie odprowadzenie (w okresach zamknięcia wrót sztormowych) nadmiaru naturalnego przepływu wód rzeki Tugi poprzez kanał Pryżnik i koryto Linawy do przepompowni Chłodniewo. Budowla przerzutowa została zaprojektowana jako żelbetowa wieża przelewowa z 5 światłami o szerokości 1 m każde, z zamknięciami ruchomymi. Ponadto wykonano nowy odcinek kanału o długości ok. 100 m łączącego budowlę przelewową z istniejącym kanałem Pryżnik.

Zadanie zrealizowano w ramach II etapu projektu Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław. Głównym celem inwestycji jest ochrona Nowego Dworu Gdańskiego oraz terenów położonych między miastem a wrotami przeciwpowodziowymi przed powodzią pochodzącą od wezbrań sztormowych z Zalewu Wiślanego.

Projekt jest współfinansowany ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Wrota sztormowe – sposób działania

Wybudowane wrota sztormowe to konstrukcja żelbetowa z dwoma światłami w formie stalowych wrót pracujących o szerokości 6,5 m każde, z jednym zamknięciem. W związku z budową geologiczną podłoża budowla została zaprojektowana w otoczeniu ścianek szczelnych stalowych. Dodatkowo zaprojektowano fundamentowanie obiektu na palach żelbetowych.

Wrota będą zamykane automatycznie po osiągnięciu poziomu 0,6 m n.p.m na Szkarpawie. Całkowity czas automatycznego zamykania obu skrzydeł wrót wynosi ok. 24 minuty, czas zamykania wrót przy pracy ręcznej szacowany jest na ok. 32 minuty. Ponadto możliwe będzie sterowanie pracą wrót z panelu zainstalowanego w budynku sterowni.

Sterowanie otwieraniem kolejnych świateł budowli przelewowej będzie automatyczne; pierwsze światło otworzy się przy osiągnięciu poziomu wody w rzece Tudze wynoszącym 0,65 m. Przy dalszym wzroście poziomu wody w rzece automatycznie będą otwierane kolejne światła, aż do osiągnięcia całkowitego przepływu wody do kanału Pryżnik na poziomie 3,5 m3/s.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}