Lepsze podróże koleją ze Słupska do Gdyni
24.02.2022
Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiła przetarg na prace modernizacyjne na odcinku linii kolejowej nr 202 z Lęborka do Słupska. Pasażerowie zyskają dostępniejsze stacje i dodatkowe przystanki. Budowa drugiego toru pozwoli na lepszą ofertę podróży.
Po zakończeniu wszystkich prac i uzyskaniu wymaganych pozwoleń, czas podróży między Lęborkiem a Słupskiem skróci się o około 10 minut. Przebudowany zostanie jeden oraz dobudowany drugi tor na długości ok. 50 km.
Wygodniejsze podróże, także dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, zapewnią przebudowane i nowe perony na stacjach i przystankach: Leśnice, Pogorzelice, Potęgowo, Głuszyno Pomorskie, Strzyżyno Słupskie, Damnica, Jezierzyce Słupskie. Dodatkowy dostęp do pociągów umożliwią nowe przystanki w Runowie i Łebieniu oraz odbudowa przystanku w Siemianicach.
Wiadukty i nowe urządzenia zwiększą bezpieczeństwo na torach i drogach
Na modernizowanej linii przewidziano nowe urządzenia i systemy sterowania ruchem. Wiadukty oraz przejścia pod torami szybkiej kolejowej trasy zwiększą poziom bezpieczeństwa i usprawnią komunikację drogową. Powstanie 8 przejść pod torami, m. in. w Potęgowie i Damnicy, które dzięki windom ułatwią dostęp na perony.
Inwestycja obejmie przebudowę lub remont prawie 80 obiektów inżynieryjnych, m.in. mostów oraz wiaduktów kolejowych i drogowych. Wymieniona zostanie sieć trakcyjna. Po zakończeniu prac pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 160 km/h (obecnie do 120 km/h), a towarowe do 120 km/h (obecnie do 70 km/h). Inwestycja uwzględnia rozbudowę linii do prędkości 200 km/h. Zakończenie prac na odcinku linii Słupsk – Lębork zaplanowane jest na 2026 r.
Stacja Słupsk wygodniejsza i dostępna dla podróżnych
W styczniu br. PKP PLK ogłosiły przetarg na modernizację stacji Słupsk. Powstaną tam nowe perony z wiatami i nowoczesną informacją pasażerską. Wygodny dostęp do kolei z przebudowanego przejścia, połączonego z nowym dworcem autobusowym, zapewnią windy. Prace na stacji Słupsk powinny się zakończyć w 2025 r.