W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Lodołamacz „Tarpan” zwodowany!

18.03.2021

18 marca 2021 r. w stoczni „Remontowa Shipbuilding” w Gdańsku odbyło się wodowanie techniczne rzecznego lodołamacza liniowego „Tarpan”.

Lodołamacz „Tarpan” zwodowany!

Zamówiony przez Wody Polskie oraz Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie lodołamacz ma pracować za lodołamaczami czołowymi, poszerzając wycięty w lodzie tor wodny i krusząc krę lodową powstałą w wyniku lodołamania, aby zapobiec jej zlepianiu się i tworzeniu okładów lodowych. Rola tego typu lodołamaczy jest znacząca, zważywszy na specyfikę Odry, jej małą głębokość oraz występowanie załamań i zwężeń w wielu jej lokalizacjach, które w łatwy sposób mogłyby prowadzić do powstawania zatorów spowodowanych przez spływające kry lodowe.
 

- W ostatnim czasie zwodowaliśmy dwa nowoczesne lodołamacze, które będą gwarancją prowadzenia skutecznych akcji na naszych rzekach. Wodowanie lodołamacza liniowego „Tarpan” to kolejny krok w stronę zapewnienia większego bezpieczeństwa mieszkańców i dowód na to, że robimy postępy w rozwoju polskiej floty lodołamaczy – powiedział wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.


Lodołamacz liniowy „Tarpan”, jak i jego bliźniacza jednostka „Ocelot”, która zrealizowana została również przez tę samą stocznię, zastąpią najbardziej wysłużone liniowe lodołamacze we flocie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie, w którym pływa obecnie osiem lodołamaczy, w tym trzy lodołamacze czołowe, cztery lodołamacze liniowe oraz jeden lodołamacz rezerwowy.

Koszt budowy dwóch lodołamaczy dla Wód Polskich w Szczecinie to ponad 30 milionów złotych, z czego większość stanowi dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w ramach Funduszu Spójności.

{"register":{"columns":[]}}