W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Łódź Zarzew – nowy przystanek na kolejowej mapie aglomeracji łódzkiej

13.01.2023

W Łodzi mieszkańcy i podróżni zyskają dodatkowy dostęp do kolei. PKP Polskie Linie Kolejowe SA ogłosiły przetarg na zaprojektowanie i budowę nowego przystanku na łódzkim Zarzewiu. Inwestycja jest realizowana na linii Łódź Widzew - Łódź Chojny z Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025. Szacowana wartość zadania to ok. 9 mln zł.

Łódź Zarzew – nowy przystanek na kolejowej mapie aglomeracji łódzkiej
– W całej Polsce prowadzimy wiele inwestycji kolejowych. W ciągu ostatnich 7 lat zostało zmodernizowanych i wybudowanych ponad 850 dworców, stacji i przystanków kolejowych. Kolejne budowy, przybliżające transport kolejowy do Polaków przed nami, m.in. ta w Łodzi – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.


Nowy przystanek Łódź Zarzew zlokalizowany będzie pod wiaduktami drogowo-tramwajowymi w ciągu ul. Przybyszewskiego. Nowe perony na linii Łódź Widzew - Łódź Chojny zapewnią sprawne połączenie z komunikacją miejską.

Wysokość peronów pozwoli podróżnym na wygodne wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Zamontowane zostaną wiaty i ławki. Energooszczędne oświetlenie LED umożliwi bezpieczne korzystanie z infrastruktury przystanku kolejowego także po zmroku. Orientację ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy. Zapewnione zostaną wygodne przesiadki z pociągu, m.in. na tramwaj. Perony zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, m.in. dzięki windom ułatwiającym komunikację z nowymi wiaduktami drogowo-tramwajowymi. Wybudowany zostanie również parking dla samochodów oraz stojaki dla rowerów.

Inwestycja zrealizowana zostanie w formule „projektuj i buduj”. Prace budowlane zaplanowano na 2024 roku.

– Kolejne inwestycje w przystanki kolejowe pokazują, że obecny rząd konsekwentnie walczy z wykluczeniem komunikacyjnym, a także ułatwia dostęp do transportu kolejowego mieszkańcom dużych aglomeracji – powiedział wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu Andrzej Bittel.

Rządowy Program dla lepszej komunikacji kolejowej

Celem Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu. Ujęte w nim inwestycje umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzyregionalnej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki te zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych. W Programie uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 185 lokalizacji, a na liście rezerwowej 129.

Program przystankowy w województwie łódzkim

W woj. łódzkim program przystankowy obejmuje na liście podstawowej m.in. Tomaszówek, gdzie prace zostały zrealizowane oraz Zgierz Rudunki i Jedlicze k. Zgierza, gdzie już na wiosnę zaplanowano rozpoczęcie prac budowlanych.

Ogłoszono postępowania przetargowe na zaprojektowanie i budowę przystanków Izabelów i Stare Grudze. Kolejne przetargi w 2023 roku będą dotyczyć zaprojektowania i wybudowania przystanków Żakowice Południowe, Zaosie, Głowno Północne.

{"register":{"columns":[]}}