Nowoczesna ekomyjnia PKP Intercity
27.07.2022
Zakończyła się przebudowa automatycznej myjni pociągów PKP Intercity na stacji postojowej Warszawa Grochów. Dzięki inwestycji skróci się czas mycia pojedynczego składu i podniesie standard utrzymania taboru. Obiekt będzie działać przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych. Przebudowa obiektu spełniającego wysokie standardy ekologiczne to kolejne przedsięwzięcie realizowane w ramach największego programu inwestycyjnego w historii PKP Intercity.
Jedna godzina – tylko tyle czasu potrzeba teraz, aby umyć w grochowskiej myjni elektryczny zespół trakcyjny lub jeden pociąg składający się z maksymalnie dziewięciu wagonów. Wyremontowany obiekt otrzymał szereg nowych usprawnień. Sercem myjni są trzy samojezdne portale ramowe, które w sposób zautomatyzowany wykonują proces czyszczenia pociągu stojącego na stanowisku. Odpowiednio zaprojektowane i zaprogramowane urządzenia można dostosować do poszczególnych rodzajów taboru – dzięki temu z myjni skorzystają zarówno klasyczne składy wagonowe, jak i elektryczne zespoły trakcyjne, m.in. ED74, ED160 i ED161. Dzięki inwestycji trzykrotnie skrócił się czas mycia pociągu. Nowa myjnia pozwala także na mycie dachów, jak również nabłyszczanie i osuszanie składów. W wyremontowanym obiekcie możliwe będzie też czyszczenie wnętrza pociągów.
Inwestycja z myślą o środowisku
Automatyczna myjnia została wyposażona w oczyszczalnię ścieków, pracującą w obiegu zamkniętym. Pozwoli to na wielkokrotne wykorzystanie wody z mycia, która będzie pozyskiwana również z opadów atmosferycznych. W obiekcie znajduje się także zautomatyzowany system dozowania środków chemicznych, dzięki czemu ich wykorzystanie będzie zauważalnie niższe. Te rozwiązania pozwolą PKP Intercity zmniejszać zużycie wody i ograniczyć negatywny wpływ na środowisko.
Przebudowa z unijnym dofinansowaniem
Koszt przebudowy myjni wyniósł ponad 11,8 mln zł, a realizacja inwestycji podzielona była na dwa etapy. W pierwszym dostarczono i zamontowano urządzenia myjące, przystosowując jednocześnie obiekt. Drugi etap składał się z budowy hali dla nowego stanowiska mycia i wykonania prac budowlanych z zakresu infrastruktury technicznej.
Prace zrealizowane w ramach pierwszego etapu budowy myjni były współfinansowane ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 dla projektu „Przyspieszamy komfortowo – unowocześnienie wagonów i zakup lokomotyw dla PKP Intercity S.A.”.
Inwestycje w nowoczesne, przyjazne środowisku stacje postojowe
Obiekt na warszawskim Grochowie to pierwsza z zaplanowanych 7 nowoczesnych myjni, w które zostaną wyposażone stacje postojowe w ramach realizowanego największego programu inwestycyjnego w historii PKP Intercity. Aby zapewnić wysoki standard obsługi nowoczesnego taboru, do 2030 roku spółka zainwestuje 2,6 mld zł w przyjazne środowisku stacje postojowe i zaplecza techniczne. Unowocześnienie infrastruktury technicznej przyniesie standaryzację obiektów. Po zakończeniu inwestycji będą one podzielone na trzy kategorie, dostosowane do odpowiedniego standardu uwzględniającego potrzeby taborowe w danej lokalizacji pod kątem realizacji rozkładu jazdy. W 2030 roku PKP Intercity będzie dysponować 52 stacjami postojowymi i bocznicami kolejowymi na terenie całej Polski.