W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ogłoszono przetarg na realizację obwodnicy Oświęcimia

30.12.2019

30 grudnia 2019 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na projekt i budowę obwodnicy Oświęcimia, będącą częścią drogi krajowej nr 44. O opublikowaniu ogłoszenia przetargowego poinformowali premier Beata Szydło i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Mapa przedstawia przebieg obwodnicy Oświęcimia
- Budowa obwodnicy Oświęcimia oraz całej drogi ekspresowej S1 pomiędzy granicą państwa w Zwardoniu a autostradą A1 w Pyrzowicach jest możliwa dzięki zwiększeniu przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego limitu finansowego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-23. Dzięki tej inwestycji Oświęcim odpocznie od ruchu tranzytowego, a mieszkańcy zachodniej Małopolski uzyskają dogodne połączenie z drogą ekspresową S1 i autostradami A1 oraz A4 - podkreślił minister A. Adamczyk

 

Zadaniem wykonawcy będzie zaprojektowanie, uzyskanie niezbędnych zezwoleń i budowa dwujezdniowej drogi krajowej klasy GP o długości ponad 9 km, która będzie przebiegać po nowym śladzie i zostanie dołączona do istniejącej DK44. Lokalizacja drogi obejmie powiaty oświęcimski i bieruńsko-lędziński na granicy województw małopolskiego i śląskiego.

Obwodnica Oświęcimia jest realizowana w ramach budowy drogi ekspresowej S1 Kosztowy – Bielsko–Biała, jako IV odcinek realizacyjny tego zadania. Umowa z wykonawcą obwodnicy powinna zostać zawarta w lipcu 2020 r., a ukończenie jej budowy jest przewidywane na 2023 r.
 
W związku z faktem, że nowa obwodnica Oświęcimia będzie przebiegać w sąsiedztwie byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz - Birkenau, został opracowany raport oceniający oddziaływanie inwestycji na ten element światowego dziedzictwa, a nowa trasa powstanie pod nadzorem ekspertów wskazanych przez UNESCO.

Szczegółowe informacje o inwestycji dostępne są na stronie GDDKiA.

{"register":{"columns":[]}}