Polskie koleje coraz bezpieczniejsze
22.01.2020
Szkolenia pracowników, kontrola procedur, nowoczesne urządzenia sterowania ruchem, budowa bezkolizyjnych przejazdów oraz profilaktyka w ramach kampanii Bezpieczny przejazd - takie m.in. działania PKP Polskich Linii Kolejowych SA przyczyniają się do tego, że kolej jest coraz bezpieczniejszym środkiem transportu. W 2019 roku o 11 proc. spadła liczba wypadków na przejazdach kolejowo – drogowych. Mniej było też kolizji.
2019 to kolejny rok, w którym spadła liczba zdarzeń na przejazdach kolejowo drogowych oraz liczba kolizji na torach. Przyczyną 75 proc. wszystkich wypadków są sytuacje niezależne od zarządcy infrastruktury - niewłaściwe zachowania kierowców na przejazdach i nieodpowiedzialne wkraczanie na tory w miejscach niedozwolonych. W 2019 roku w porównaniu z 2018 r. o 11 % zmniejszyła się liczba wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. Również o 11 procent zmniejszyła się liczba kolizji. Ponadto nie było poszkodowanych w wyniku kolizji na torach.
Każdy pracownik PLK jest właściwie przygotowany do pełnienia obowiązków na posterunkach ruchu, a w pracy przechodzi dodatkowe szkolenia, m.in. z wykorzystaniem symulatora. Wszyscy zatrudnieni, szczególnie w obszarze bezpieczeństwa, mogą korzystać ze szkoleń i coraz lepszych warunków pracy.
Kampania społeczna, dodatkowe informacje na przejazdach
Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!” to jedna z największych w Europie kampanii społecznych, prowadzona przez PKP PLK od kilkunastu lat. Promowanie bezpieczeństwa i ograniczanie skutków brawury, szczególnie na przejazdach kolejowo-drogowych, wciąż jest ważne. Duży nacisk jest też przykładany do edukacji o skutkach przechodzenia przez tory w miejscach niedozwolonych.
W 2018 roku PKP PLK SA oznakowały 14 tysięcy przejazdów kolejowo-drogowych żółtymi naklejkami. Umieszczone na nich informacje pozwalają na niezwłoczne wstrzymanie ruchu na linii kolejowej w sytuacji niebezpiecznej. W 2019 r. było ponad 4300 zgłoszeń za pośrednictwem numerów telefonów umieszczonych na żółtej naklejce PLK. W 167 przypadkach wstrzymany był ruch pociągów, co prawdopodobnie pozwoliło uniknąć niebezpiecznych zdarzeń.
Inwestycje
Stałym elementem poprawy bezpieczeństwa są działania techniczne oraz inwestycyjne. PLK inwestuje w sprzęt i modernizuje infrastrukturę – to działania w ramach wartego blisko 76 mln zł Krajowego Programu Kolejowego. Bezkolizyjne przejazdy, wymienione rozjazdy, nowe tory i nowoczesne systemy sterowania ruchem bezpośrednio wpływają na poprawę bezpieczeństwa na sieci kolejowej.
Nowe kadry
PLK współpracuje obecnie z ok. 40 szkołami średnimi prowadzącymi kierunki kolejowe. To działanie niezbędne dla płynnej wymiany kadr na odpowiedzialnych stanowiskach związanych m.in. z bezpieczeństwem. Dzięki absolwentom szkół kolejowych możliwe jest uzupełnienie kadry o pracowników znających specyfikę kolei, w tym zasady bezpieczeństwa. Takie rozwiązanie zmierza do tego, by utrzymywać trend potwierdzający, że kolej jest coraz bezpieczniejszym środkiem transportu.