Polsko-estońskie spotkanie ministrów ds. transportu
05.10.2022
Współpraca dwustronna w zakresie rozwoju strategicznych tras komunikacyjnych, a także kwestie związane z rewizją sieci TEN-T były tematami spotkania ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka z ministrem gospodarki i komunikacji Republiki Estonii – Riiną Sikkut, które z odbyło się 4 października 2022 r.
Spotkanie odbyło się w Ministerstwie Infrastruktury. Głównym tematem rozmów była realizacja inwestycji transportowych na osi północ-południe w ramach Inicjatywy Trójmorza. Kluczowe znaczenie uzyskuje w tym kontekście zainicjowany przez Polskę projekt Via Carpatia oraz uzupełniające je połączenie kolejowe Rail Carpatia.
Kolejnym kluczowym projektem realizowanym w oparciu o Inicjatywę Trójmorza jest Rail Baltica. Realizacja tego szlaku kolejowego pozwoli wypełnić komunikacyjne białe plamy występujące pomiędzy państwami bałtyckimi i Polską oraz resztą państw Unii Europejskiej. Minister Andrzej Adamczyk wyraził głęboką nadzieję na intensyfikację prac po stronie estońskiej.
Drogowym uzupełnieniem Rail Baltica jest projekt Via Baltica. Obie strony zadeklarowały gotowość do dalszego rozwoju współpracy regionalnej w zakresie tego połączenia. W Polsce proces budowy szlaku Via Baltica przebiega pomyślnie. Obecnie oddane do użytku są: całość drogi ekspresowej S8 od Warszawy do Ostrowi Mazowieckiej, 58 kilometrów drogi ekspresowej S61 z odcinka Ostrów Mazowiecka – Szczuczyn oraz obwodnice Szczuczyna, Suwałk i Augustowa. Pozostałe odcinki znajdują się w budowie lub pod koniec stadium projektowania.
Zarówno strona polska, jak i strona estońska zgodnie pokładają duże nadzieje w rewizji Transeuropejskiej Sieci Transportowej (sieci TEN-T). Dla Polski szczególne znaczenie ma rewizja sieci TEN-T w kontekście utworzenia korytarza Bałtyk – Morze Czarne/Morze Egejskie. Strona polska postuluje uzupełnienie ww. korytarza o odcinek Lublin-Białystok-Ełk. Rozszerzenie to zapewni dodatkowe skomunikowanie korytarza Bałtyk – Morze Północne z korytarzem Bałtyk – Morze Czarne/Morze Egejskie, co powinno zwiększyć płynność usług transportowych, a tym samym poprawić transportowe powiązanie Polski i państw bałtyckich z innymi państwami Inicjatywy Trójmorza oraz Niemcami i państwami Beneluksu.
Wśród omawianych zagadnień zostały poruszone także kwestie związane z wdrażaniem rozwiązań cyfrowych w sferze transportu. Minister Andrzej Adamczyk podkreślił znaczenie nowych technologii, które są wdrażane w polskim transporcie drogowym i kolejowym.
Minister Riina Sikkut skorzystała również z okazji, by podziękować za aktywną postawę strony polskiej w kwestii inicjatywy podjętej na forum EUROCONTROL służącej zapewnieniu ciągłości funkcjonowania służb żeglugi powietrznej w wyniku rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę.