Polsko-japońskie rozmowy o współpracy
22.09.2020
Centralny Port Komunikacyjny, współpraca w dziedzinie lotnictwa cywilnego oraz w ramach Światowego Związku Pocztowego (UPU) były tematami rozmowy ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka oraz wiceministra infrastruktury Marcina Horały z Tsukasą Kawadą, ambasadorem Japonii w Polsce.
Spotkanie, które odbyło się 22 września 2020 r. z inicjatywy strony japońskiej, było okazją do podsumowania polsko-japońskich stosunków za kadencji ambasadora Kawady, który kończy pobyt w Polsce oraz do określenia listy tematów, które będą kontynuowane po objęciu placówki przez nowego ambasadora. Obie strony z zadowoleniem skonstatowały, że w trakcie misji ambasadora Kawady został pozytywnie zakończony wieloletni problem braku uznawania przez władze japońskie polskich praw jazdy.
Centralny Port Komunikacyjny
CPK to priorytetowa inicjatywa infrastrukturalna rządu Rzeczypospolitej Polskiej o ogromnym znaczeniu zarówno dla Polski, jak i całego regionu w ramach UE. Obecnie trwa dialog ze stroną japońską mający na celu określenie kształtu współpracy przy tym projekcie. Uzgodnienia dotyczą współpracy w zakresie kolei dużych prędkości, mimo że standardy w UE są w tym zakresie inne niż w Japonii. Polska może jednak skorzystać z wiedzy i japońskich doświadczeń przy planowaniu CPK oraz komponentu kolejowego, także przy uwzględnieniu aspektów socjoekonomicznych oraz bezpieczeństwa, a także przy planowaniu przestrzennym.
Równolegle i niezależnie trwa wybór doradcy strategicznego dla CPK, który zostanie wyłoniony spośród dwóch lotnisk: japońskiej Narity (Tokio) i koreańskiego Incheonu (Seul).
Transport lotniczy
Ministrowie rozmawiali z ambasadorem również o współpracy w dziedzinie lotnictwa cywilnego, m.in. o przywróceniu ruchu bezwizowego dla obywateli Polski, który jest kluczowy dla wznowienia regularnych połączeń lotniczych z Warszawy do Tokio.
Przed wybuchem pandemii COVID-19 na 2021 rok rozważane było zarówno zwiększenie częstotliwości połączenia do Tokio, jak również uruchomienie nowego połączenia do Osaki. Z powodu epidemii COVID-19 Japonia wprowadziła całkowity zakaz wjazdu na terytorium swojego kraju dla cudzoziemców, którzy nie posiadają wizy.
Strony postanowiły o kontynuacji współpracy dwustronnej w obszarze transportu po przyjeździe do Warszawy nowego ambasadora Japonii.