Polsko-węgierskie rozmowy o Pakiecie Mobilności i szlaku Via Carpatia
23.07.2021
Realizacja międzynarodowej trasy Via Carpatia na Węgrzech oraz unijny Pakiet Mobilności były tematami rozmowy telefonicznej ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka z ministrem spraw zagranicznych i handlu Węgier Péterem Szijjartó.
Węgry planują zakończyć budowę swojej części szlaku Via Carpatia w 2021 roku. Trasa ta na terytorium Węgier przebiega od granicy ze Słowacją przez Miszkolc i Debreczyn do granicy z Rumunią. Długość węgierskiego odcinka trasy wynosi ok. 230 km. Obecnie finalizowana jest budowa autostrady M30 na ostatnim, 65-kilometrowym odcinku Tornyosnémeti – Miszkolc łączącym Węgry ze Słowacją, który ma być ukończony najpóźniej w III kwartale 2021 roku. Pozostałe odcinki w standardzie drogi ekspresowej lub autostrady są już oddane do użytku.
Podczas rozmowy Minister Adamczyk zwrócił uwagę na konieczność zapewnienia finansowania i budowę trasy Via Carpatia w pozostałych państwach regionu.
Ponadto Minister Adamczyk podniósł kwestię unijnych przepisów regulujących międzynarodowy transport drogowy — Pakiet Mobilności.
Polska i Węgry wspierają unijną komisarz do spraw transportu Adinę Vălean, która zamierza zainicjować dyskusję na temat zasadności rewizji przepisy Pakietu Mobilności I. Zobowiązują one m.in. do obowiązkowego powrotu pojazdu co najmniej co 8 tygodni do bazy eksploatacyjnej przewoźnika w państwie siedziby. Skargi na przepisy Pakietu Mobilności I złożyło 7 państw: Bułgaria, Cypr, Litwa, Malta, Polska, Rumunia i Węgry. Do złożonych skarg przyłączyła się także Łotwa i Estonia.