W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pomagamy wdrażać prawo kolejowe w Gruzji

22.06.2023

20 czerwca 2023 r. w Tbilisi odbyła się konferencja zamykająca projekt twinningowy (bliźniaczy) pn. „Wsparcie zbliżania gruzińskich ram prawnych i instytucjonalnych do unijnego dorobku prawnego w zakresie transportu kolejowego”, finansowany przez Unię Europejską. Intensywna współpraca polsko-gruzińska, prowadzona przez Ministerstwo Infrastruktury przez nieco ponad dwa lata to 56 misji ekspertów UE do Gruzji, 4 wizyty studyjne i 3 staże w Polsce.

Uczestnicy konferencji zamykającej projekt twinningowy (bliźniaczy) pn. „Wsparcie zbliżania gruzińskich ram prawnych i instytucjonalnych do unijnego dorobku prawnego w zakresie transportu kolejowego”,

W projekcie brali udział również specjaliści z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Urzędu Transportu Kolejowego, Centrum Unijnych Projektów Transportowych, Instytutu Kolejnictwa, Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych oraz PKP SA i PKP PLK SA. Ze strony Gruzji udział w projekcie wzięli przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki i Zrównoważonego Rozwoju oraz Kolei Gruzińskich. 

Działania polskich ekspertów, w głównej mierze realizowane poprzez specjalistyczne szkolenia w kraju beneficjenta oraz wizyty studyjne w polskich instytucjach, miały na celu poprawę wydajności sektora kolejowego i wsparcie rozwoju usług transportu kolejowego Gruzji poprzez dostosowanie prawa i struktury sektora kolejowego do wymagań dyrektyw Unii Europejskiej.

Rezultatem projektu twinningowego oprócz propozycji legislacyjnych są systemowe rozwiązania, wytyczne i zalecenia dotyczące restrukturyzacji sektora kolejowego Gruzji, które zostały opracowane z uwzględnieniem najlepszych praktyk regulacyjnych UE oraz uwzględniając lokalne uwarunkowania.

Współpraca bliźniacza (ang. twinning) to inicjatywa Komisji Europejskiej, realizowana od 1998 r., której głównym celem jest wspieranie instytucji publicznych oraz przyczynianie się do rozwoju nowoczesnej administracji w państwach kandydujących do Unii Europejskiej (program IPA – Instrument for Pre-Accesion Assistance) i państwach objętych polityką sąsiedztwa i partnerstwa (program ENI – European Neighbourhood Instrument).

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}