W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pomorskie uczelnie wspierają rozwój morskiej energetyki wiatrowej

26.04.2022

25 kwietnia 2022 r. na Politechnice Koszalińskiej odbyło się kolejne posiedzenie Rady tworzonego konsorcjum naukowego „Nauka dla Morza”. W spotkaniu wziął udział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk gościem spotkania konsorcjum in spe uczelni Pomorza na rzecz energetyki wiatrowej

Politechnika Koszalińska gościła rektorów uczelni, którzy w listopadzie 2021 r. podpisali porozumienie intencyjne w sprawie podjęcia współpracy naukowej na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. W najbliższym czasie porozumienie zostanie zastąpione przez konsorcjum.

– Morskie farmy wiatrowe mają ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, zwłaszcza w kontekście zmieniającej się sytuacji w Europie. Kilka tygodni temu opublikowaliśmy rozporządzenie, które rozpoczęło proces koncesyjny dla jedenastu lokalizacji morskich farm wiatrowych znajdujących się na Morzu Bałtyckim. Potrwa on do końca tego roku – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.


Porozumienie, które teraz przekształca się w konsorcjum powstaje, aby uczelnie mogły wspólnie wyznaczyć odpowiednie kierunki działania i służyć pomocą firmom z sektora morskiej energetyki wiatrowej. Gdy pierwsze morskie elektrownie wiatrowe ruszą, to kompetencje, technologie i sprawy związane z ich użytkowaniem będą w dużej mierze obsługiwane przez polskie firmy.

– Inicjatywa utworzenia konsorcjum potrzebuje osłony naukowej i dydaktycznej, w tym przygotowania nowych kadr, które zapewnią pomorskie uczelnie – dodał minister Gróbarczyk.


W programie posiedzenia na Politechnice Koszalińskiej znalazło się wystąpienie „Perspektywy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce”, które dotyczyło uwarunkowań formalno-prawnych rozwoju morskich farm wiatrowych, wizualizacji mapowej, informacji o postępowaniach dotyczących pozwoleń lokalizacyjnych dla morskich farm wiatrowych. W drugiej części spotkania odbyła się dyskusja w sprawie kolejnych działań konsorcjum w najbliższym okresie. Ponadto ustalone zostały szczegóły dotyczące umowy konsorcyjnej.

{"register":{"columns":[]}}