W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Port Gdańsk zacieśnia współpracę z portami na Ukrainie

13.10.2020

13 października 2020 r. w Odessie między Zarządem Morskiego Portu Gdańsk SA, a Administracją Morskich Portów Ukrainy został podpisany list intencyjny dotyczący wzajemnej współpracy.

Port Gdańsk zacieśnia współpracę z portami na Ukrainie
- Ufam, że współpraca pomiędzy Portem Gdańsk a Administracją Morskich Portów Ukrainy stanie się fundamentem do stworzenia wspólnego korytarza intermodalnego. Podpisane dzisiaj memorandum wpisuje się doskonale w koncepcję Trójmorza, ale i Korytarza Transkaspijskiego - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

Dokument został podpisywany przy okazji wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie. Prezydenci Ukrainy i Polski otworzyli w Odessie ukraińsko-polskie forum transportowo-logistyczne. W spotkaniu uczestniczyli ministrowie infrastruktury Andrzej Adamczyk i Władysław Kryklij.

 

- Porty Ukrainy oraz Port Gdańsk zdecydowały się wymienić wiedzą oraz zdobytymi doświadczeniami, które w przyszłości mają zoptymalizować łańcuchy logistyczne, a tym samym zwiększyć wolumeny przeładowywanych przez Porty towarów i przyczynić się do zacieśnienia relacji handlowych pomiędzy krajami – powiedział prezes zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA Łukasz Greinke.

 

Administracja Portów Ukrainy powstała w 2013 roku i zrzesza 13 portów naszego wschodniego sąsiada. Jej główną siedzibą jest Odessa, największy port ukraiński.

Porozumienie między Portem Gdańsk i portami ukraińskimi pozwoli na pogłębienie współpracy i podwyższenie konkurencyjności obu portów oraz wzmocni ich powiązania gospodarcze. Pomimo, że porty Ukrainy i Polski funkcjonują na różnych obszarach wodnych i obsługują w większości różne strumienie ładunkowe, to ich wzajemne potrzeby i cele są zbliżone. Porty będą współpracować przy planowaniu infrastruktury portów, wdrażaniu innowacji w zakresie technologii obsługi ładunków i statków oraz wymianie doświadczeń. Jednym z priorytetowych kierunków współpracy jest poszukiwanie oraz przyciąganie ładunków tranzytowych, m.in. z Azji Środkowej i Turcji.

{"register":{"columns":[]}}