W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Powstał Departament Rybactwa w Wodach Polskich

21.01.2022

Z początkiem stycznia 2022 w strukturach Wód Polskich powstał Departament Rybactwa, którego głównym zadaniem jest przygotowanie rozwiązań systemowych dotyczących rybołówstwa i rybactwa.

Powstał Departament Rybactwa w Wodach Polskich 2

Celem działań Departamentu Rybactwa jest stworzenie nowego systemu ochrony wód, poprzez monitoring i analizę ekonomiczną gospodarki rybackiej, w tym kontrolowanie zarybień oraz wdrożenie systemu opłat za użytkowanie obwodów rybackich i dzierżawę praw rybackiego użytkowania jezior. Do kluczowych zadań należy uproszczenie wszystkich procedur funkcjonujących w tym zakresie, w tym skrócenie czasu wydawanych pozwoleń, a także ujednolicenie opłat.

– Procedury związane z rybackim użytkowaniem wód publicznych wymagały unowocześnienia. Na wyzwania współczesności odpowie nowo powołany Departament Rybactwa działający w ramach Wód Polskich – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

 

Podjęto już decyzję o zaprzestaniu połowów sieciowych na wodach płynących, rozpoczęły się prace nad wprowadzeniem jednego zezwolenia połowowego na terenie całego kraju, co ułatwi korzystanie z wód publicznych oraz zaproponowano jednolitą krajową opłatę wędkarską w wysokości 250 zł/rok. Równocześnie wprowadzono jedną opłatę „Nasze Łowiska” na krajowych łowiskach administrowanych przez Wody Polskie. Liczba objętych tym rozporządzeniem obwodów będzie się sukcesywnie powiększać. W najbliższym czasie wędkarze zyskają kilkanaście dodatkowych obwodów. Wody Polskie podjęły również negocjacje z innymi użytkownikami rybackimi, a po ich pozytywnym zakończeniu obwodów może być ponad sto. Wtedy „Nasze Łowiska” staną się zezwoleniem krajowym.

Działania Wód Polskich na rzecz zarybiania rzek

Oprócz działań administracyjnych, wkładem Wód Polskich w rozwój krajowego rybactwa jest funkcjonowanie Ośrodka Zarybieniowego w Świnnej Porębie – jednego z najnowocześniejszych w Europie. Obiekt o powierzchni 5,7 ha posiada własną stację uzdatniania wody i wyspecjalizowaną kadrę, która zajmuje się chowem i hodowlą wielu cennych gatunków ryb, takich jak pstrąg tęczowy i potokowy, jesiotr ostronosy, brzana, świnka, lipień i szczupak. Do zadań ośrodka należą produkcja i sprzedaż materiału zarybieniowego, utrzymywanie stad tarłowych zagrożonych gatunków, produkcja i sprzedaż ryb, a także cykliczne zarybianie zbiorników i rzek w kraju.

W 2021 roku do zbiornika Świnna Poręba na rzece Skawa wypuszczono narybek jesienny w ilości 17 000 sztuk świnki oraz 3 000 sztuk brzany oraz narybek jesienny pstrąga potokowego w ilości 5 000 sztuk i 345 000 sztuk wylęgu żerującego szczupaka. To jedno z wielu działań, które będą kontynuowane – planowana jest intensywna akcja zarybieniowa w skali ogólnopolskiej.

Rybactwo, rybołówstwo, wędkarstwo – czym się różną

Rybactwo, czyli gospodarka rybacka, to najszersze ze wszystkich trzech pojęć. Wiąże się z zarządzaniem, w tym monitorowaniem i utrzymaniem zasobów ryb i innych organizmów wodnych, w myśl zasad ekonomii i zgodnie z założeniami ochrony przyrody.

Rybołówstwo to gałąź gospodarki związanej z połowem ryb, a także pozyskiwaniem m.in. skorupiaków mięczaków, roślin wodnych na wodach śródlądowych i morskich w celach spożywczych.

Ostatnie z wymienionych pojęć – wędkarstwo, jest rodzajem hobby, zajęcia rekreacyjnego i sportu, polegający na łowieniu ryb na wędkę.

{"register":{"columns":[]}}