Powstaną kolejne obwodnice w woj. kujawsko-pomorskim
02.11.2020
Minister Infrastruktury zatwierdził Programy inwestycji dla obwodnic: Brześcia Kujawskiego, Kowalewa Pomorskiego, Strzelna i Nowej Wsi Wielkiej. Inwestycje zlokalizowane w województwie kujawsko-pomorskim zostały ujęte w Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. W ramach inwestycji powstaną nowe odcinki dróg klasy GP (główne o ruchu przyspieszonym) o łącznej długości ok. 29,5 km.
Dla obwodnic: Brześcia Kujawskiego, Kowalewa Pomorskiego, Strzelna i Nowej Wsi Wielkiej rozpoczęły się prace przygotowawcze. Ogłoszenie przetargów na wybór wykonawców planowane jest na II połowę 2024 r., a zawarcie umów w IV kwartale 2025 r. Roboty budowlane realizowane będą w latach 2027-2029.
Obwodnica Brześcia Kujawskiego
Podstawowym celem budowy obwodnicy Brześcia Kujawskiego jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście na drodze krajowej nr 62. Jest to ruch prowadzący ze strony autostrady A1 i Włocławka. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego, szczególnie związanego ze strefą ekonomiczną.
Obwodnica Kowalewa Pomorskiego
Budowa obwodnicy Kowalewa Pomorskiego wyprowadzi ruch tranzytowy, jaki przebiega przez miasto w ciągu drogi krajowej nr 15. Jest to droga o znaczeniu międzyregionalnym, na której koncentruje się ruch z Torunia i korytarza autostrady A1 w kierunku województwa warmińsko-mazurskiego i korytarza drogi ekspresowej S7 pomiędzy Warszawą a Gdańskiem.
Obwodnica Strzelna
Budowa obwodnicy Strzelna wyprowadzi ruch tranzytowy, jaki koncentruje się w mieście. W Strzelnie krzyżują się drogi krajowe nr 15, 25 a także 62. Drogi krajowe nr 15 i 25 prowadzą od strony północnej z Torunia i Bydgoszczy i dalej na południe do korytarzy drogi ekspresowej S5 oraz autostrady A2. Ponadto, od strony wschodniej ruch do Strzelna doprowadza droga krajowa nr 62, prowadząca od Włocławka i autostrady A1. Obwodnica ma na celu wyprowadzenie ruchu z kierunków najbardziej zatłoczonych.
Obwodnica Nowej Wsi Wielkiej
Nowa droga wyprowadzi ruch tranzytowy, jaki koncentruje się w miejscowości na drodze krajowej nr 25. Jest to ruch na osi północ-południe, pomiędzy Bydgoszczą a Inowrocławiem i dalej w kierunku Kutna i Poznania. DK25 to jeden z ważniejszych korytarzy transportowych w województwie. Obecnie w realizacji jest obejście Bydgoszczy, niedawno otwarto do ruchu obwodnicę Inowrocławia.
Budowa obwodnicy Nowej Wsi Wielkiej wpisuje się w kompleksową przebudowę całego ciągu drogi krajowej nr 25.
Program budowy 100 obwodnic w województwie kujawsko-pomorskim
W ramach programu obwodnicowego w województwie kujawsko-pomorskim powstanie łącznie 6 obwodnic:
- Brześcia Kujawskiego w ciągu drogi krajowej nr 62,
- Kowalewa Pomorskiego w ciągu drogi krajowej nr 15,
- Kruszwicy w ciągu drogi krajowej nr 62,
- Lipna w ciągu drogi krajowej nr 67,
- Strzelna w ciągu drogi krajowej nr 15/25,
- Nowej Wsi Wielkiej w ciągu drogi krajowej nr 25.
Programy inwestycji dla obwodnic Lipna i Kruszwicy są w przygotowaniu i w najbliższym czasie również te inwestycje zostaną skierowane do realizacji
W ramach rządowego Programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.
Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.
Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.
Więcej o Programie budowy 100 obwodnic na stronie Ministerstwa Infrastruktury.