W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Powstaną nowe obwodnice w województwach śląskim i wielkopolskim

29.06.2020

Ominiemy łącznie osiem miejscowości dzięki wybudowaniu trzech obwodnic, dla których Programy inwestycji zatwierdził 26 czerwca 2020 r. wiceminister infrastruktury Rafał Weber. To obwodnica Nakła Śląskiego i Świerklańca w ciągu drogi krajowej nr 78 w województwie śląskim oraz dwie obwodnice w województwie wielkopolskim: pierwsza z nich w ciągu drogi krajowej nr 15 ominie Krotoszyn, Zduny i Cieszków, a druga Grzymiszew w ciągu drogi krajowej nr 72.

Na zdjęciu widać grupę ludzi, która stoi przy osobie podpisującej dokumenty. Widać ruchy uczestników, którzy klaszczą brawo okazując tym zadowolenie.
- Obwodnice poprawią bezpieczeństwo i komfort zarówno podróżnych, jak i mieszkańców omijanych miejscowości. Dlatego inwestujemy w obwodnice w całym kraju działając zgodnie z zasadami Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Obecnie uruchomiliśmy już ponad połowę z inwestycji przewidzianych w Programie budowy 100 obwodnic – powiedział wiceminister Rafał Weber.

Obwodnica Nakła Śląskiego oraz Świerklańca w województwie śląskim

Głównym celem budowy obwodnicy Nakła Śląskiego i Świerklańca jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki przejeżdża przez te miejscowości.  Obwodnica będzie się wpisywać w kompleksowy plan działań w ciągu drogi krajowej nr 78, takich jak chociażby realizowaną obecnie obwodnicę Poręby i Zawiercia czy inne inwestycje na tej trasie. Zadanie przyczyni się do odciążenia układu komunikacyjnego  na obszarze obejmującym północne tereny województwa śląskiego. Nowobudowana droga przejmie znaczącą część ruchu tranzytowego i regionalnego, skutkiem czego na obecnej DK 78 przeważać będzie ruch lokalny.

Budowa obwodnicy wpłynie  na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców oraz zwiększenie przepustowości połączenia z autostradą A1 oraz drogą krajową nr 11, a w przyszłości S11.

Inwestycja polega na budowie drogi klasy GP o przekroju 1x2 o długości ok. 12 km. Oprócz Nakła Śląskiego i Świerklańca zadanie obejmuje  również wsie Niezdara, Tąpkowice oraz Celin aż do autostrady A1. Przewidywane lata realizacji inwestycji to  2020-2028.  Proces przygotowawczy jest przewidziany na lata 2020-2024, a realizacja w systemie Projektuj i buduj w latach 2025-2028.

W ramach Programu budowy 100 obwodnic w województwie śląskim powstanie łącznie 5 obwodnic:

  • Obwodnica Blachowni i Herb w ciągu drogi krajowej nr 46,
  • Obwodnica Szczekocin i Goleniowych w ciągu drogi krajowej nr 78,
  • Obwodnica Kroczyc w ciągu drogi krajowej nr 78,
  • Obwodnica Pradeł w ciągu drogi krajowej nr 78,
  • Obwodnica Nakła Śląskiego oraz Świerklańca w ciągu drogi krajowej nr 78.

 

Obwodnica Krotoszyna, Zdun, Cieszkowa w województwie wielkopolskim

Celem budowy obwodnicy Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa o długości ok. 18,5 km jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w tych miastach w ciągu DK 15. Inwestycja stworzy nowy przebieg DK 15 na dłuższym odcinku, na granicy pomiędzy województwami wielkopolskim i dolnośląskim.

Dzięki budowie obwodnicy nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości miejscowości. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego, w szczególności pomiędzy Jarocinem a Trzebnicą, a szerzej w układzie komunikacyjnym pomiędzy Poznaniem a Wrocławiem. Na tym odcinku DK 15 będzie istotnym połączniem korytarzy DK 5 i 11, które są lub będą rozbudowane do parametrów dróg ekspresowych.
Przewidywane lata realizacji inwestycji w systemie projektuj i buduj to 2023-2027.

Obwodnica Grzymiszewa w województwie wielkopolskim

Głównym celem budowy obwodnicy Grzymiszewa jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście w ciągu DK72. Oprócz  budowy obejścia miejscowości trwają prace zmierzające do przebudowy fragmentu DK72 w kierunku Konina i Turku.

Realizacja inwestycji wpłynie na poprawę poziomu bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w miejscowości. Poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego przede wszystkim pomiędzy Koninem a Turkiem, ale także z kierunku Sieradza i Łodzi. Jest to ważna droga dla układu komunikacyjnego wschodniej Wielkopolski.

Inwestycja polega na budowie drogi klasy GP o przekroju 1x2 o długości ok. 2 km. Przewidywane lata realizacja w systemie Projektuj i buduj to 2021-2025, a proces przygotowawczy przypada na 2020 rok.

W ramach Programu budowy 100 obwodnic w województwie wielkopolskim powstanie łącznie 8 obwodnic:

  • Obwodnica Gostynia w ciągu drogi krajowej nr 12,
  • Obwodnica Grzymiszewa w ciągu drogi krajowej nr 72,
  • Obwodnica Kalisza w ciągu drogi krajowej nr 25,
  • Obwodnica Kamionnej w ciągu drogi krajowej nr 24,
  • Obwodnica Koźmina Wielkopolskiego w ciągu drogi krajowej nr 15,
  • Obwodnica Krotoszyna, Zdun, Cieszkowa w ciągu drogi krajowej nr 15,
  • Obwodnica Strykowa w ciągu drogi krajowej nr 32,
  • Obwodnica Żodynia w ciągu drogi krajowej nr 32.

Program budowy 100 obwodnic

W ramach rządowego Programu do 2030 r. powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.

Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.

Więcej o Programie budowy 100 obwodnic na stronie Ministerstwa Infrastruktury.

{"register":{"columns":[]}}