W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pracownicy IMGW odznaczeni za wieloletnią służbę

08.11.2022

8 listopada 2022 r. wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski uczestniczył w sesji Rady Miejskiej w Mikołajkach. W trakcie obrad uhonorowano zasłużonych pracowników Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski wręcza Srebrny Krzyż Zasługi emerytowanemu pracownikowi IMGW
– W imieniu Prezydenta RP uhonorowaliśmy pracowników Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej w Mikołajkach, którzy w trudnym czasie po katastrofie w Czarnobylu prowadzili pomiary skażenia. Wbrew woli przełożonych, a więc ryzykując własną karierę, informowali mieszkańców, władze gminy, lokalne instytucje publiczne oraz społeczność międzynarodową o zagrożeniu – powiedział wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.


Stacja Hydrologiczno-Meteorologicznej w Mikołajkach w latach 80. XX wieku funkcjonowała jako stacja pomiarów specjalnych. Właśnie tam prowadzono badania skażenia powietrza po katastrofie w Czarnobylu. Pracownicy Stacji: Stanisław Leszczyński, Ewa Maliszewska i Jacek Maliszewski zostali odznaczeni Srebrnym Krzyżem Zasługi. Krzyż Zasługi to ustanowione w 1923 roku odznaczenie nadawane przez Prezydent RP osobom, które szczególnie zasłużyły się dla państwa lub obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków.

Stanisław Leszczyński, Ewa Maliszewska i Jacek Maliszewski od początku swojej pracy zawodowej w IMGW związani byli z Oddziałem Państwowego Instytutu Hydrologiczno-Meteorologicznego w Białymstoku. W 1986 roku współtworzyli pięcioosobowy zespół pracowników Obserwatorium IMGW w Mikołajkach, który został oddelegowany do prowadzenia codziennych pomiarów skażenia powietrza tuż po awarii Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Współpracowali z Centralnym Laboratorium Ochrony Radiologicznej przekazując szyfrowane depesze zawierające wszelkie informacje odnośnie skażeń radioaktywnych. Ich działalność wykraczała poza procedury. Narażając karierę zawodową informowali o zagrożeniu lokalną społeczność, władze gminy i miejscowe instytucje publiczne. Współpracowali również z mediami zagranicznymi. Działania te miały charakter konspiratorski i były negowane przez ówczesną dyrekcję Instytutu oraz władze komunistyczne. Nagrodzeni byli związani z IMGW aż do przejścia na emeryturę.

Podczas sesji Rady Miejskiej w Mikołajkach omówiono ponadto zrealizowane i planowane do wykonania na terenie gminy inwestycje infrastrukturalne na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}