W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Program przeciwdziałania niedoborowi wody

Program przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2022-2030 z perspektywą do roku 2030

Aby ograniczyć ryzyko powodziowe oraz złagodzić skutki suszy opracowany został Program przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2021-2027 z perspektywą do roku 2030 (dalej: PPNW). Jest to pierwszy dokument o charakterze strategicznym kompleksowo omawiający możliwości i niezbędne kierunki działań w zakresie rozwoju retencji wodnej. Program jest komplementarny względem pozostałych dokumentów planistycznych z zakresu gospodarki wodnej – planów gospodarowania wodami, planów zarządzania ryzykiem powodziowym, planu przeciwdziałania skutkom suszy oraz programów rozwoju dróg wodnych, a działania z nim zawarte są uzupełnieniem zadań wynikających z tych dokumentów.

Głównym celem PPNW jest zwiększenie retencji wodnej w Polsce. Program uwzględnia wszystkie rodzaje retencji: sztuczną i naturalną oraz wskazuje działania ukierunkowane na jej zwiększenie. PPNW prezentuje działania zmierzające do zwiększania retencji zbiornikowej, korytowej, na terenach leśnych, rolniczych oraz zurbanizowanych. Wskazano także działania edukacyjne, informacyjne i promocyjne dotyczące wzmocnienia świadomości społecznej w zakresie potrzeby retencjonowania i oszczędzania wody.

Cel główny PPNW wspierają 3 cele szczegółowe:

  • wskazanie i realizacja działań z zakresu budowy zintegrowanego systemu naturalnej i sztucznej retencji wodnej;
  • stworzenie warunków do zrównoważonego wykorzystania zasobów wodnych;
  • wzmocnienie świadomości społecznej w zakresie potrzeby retencjonowania i oszczędzania wody.

Przygotowanie PPNW jest kontynuacją przyjęcia w 2019 r. przez Radę Ministrów uchwały w sprawie przyjęcia „Założeń do Programu przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2021-2027 z perspektywą do roku 2030”, przedłożoną przez ówczesnego ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. W związku z międzysektorowym charakterem oraz wagą dokumentu przyjęcie PPNW zostało zaplanowane w trybie uchwały Rady Ministrów.

W dniach od 5 lipca 2021 r. do 26 lipca 2021 r. trwały konsultacje społeczne dokumentu kiedy wszyscy zainteresowani mieli możliwość zapoznania się z dokumentacją oraz składania uwag i wniosków. Raport z konsultacji można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/projekt-programu-przeciwdzialania-niedoborowi-wody-ppnw--na-lata-2021-2027-z-perspektywa-do-roku-2030---raport-z-konsultacji-spolecznych.

Projekt był realizowany z POIiŚ w ramach działania 2.1 Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska, którego celem jest zwiększenie ilości retencjonowanej wody.

https://www.gov.pl/web/infrastruktura/opracowanie-programu-przeciwdzialania-niedoborowi-wody

Aktualnie dokument jest na etapie procedury legislacyjnej w trakcie uzgodnień wewnątrzresortowych. Dokument ten jest planowany do przyjęcia uchwałą Rady Ministrów w III kwartale 2022 r.

{"register":{"columns":[]}}