Promocja potencjału naukowego oraz dydaktycznego polskich uczelni morskich
15.05.2023
15 maja 2023 roku wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski uczestniczył w spotkaniu ze stałymi przedstawicielami państw członkowskich Międzynarodowej Organizacji Morskiej. Podczas spotkania zaprezentowany został potencjał naukowy i dydaktyczny polskich uczelni morskich – Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz Politechniki Morskiej w Szczecinie.
– Dla Polski nowoczesna edukacja i badania morskie to kluczowe czynniki zrównoważonego rozwoju gospodarki morskiej. Specjalnością polskich uczelni morskich jest kształcenie praktyczne na statkach szkoleniowych, a także z wykorzystaniem nowoczesnych symulatorów. Dzięki czterem statkom szkoleniowym studenci szkoleni są w zakresie m.in. nawigacji, obsługi maszynowni, urządzeń pokładowych oraz współpracy w pracach badawczych, monitoringu stanu wód morskich oraz badań hydrograficznych, inspekcji dna morskiego infrastruktury podwodnej – podkreślił wiceminister Grzegorz Witkowski.
Podczas spotkania została także przedstawiona kandydatury Polski do Rady IMO w kategorii C na lata 2024-2025.
– Polska branża morska to nie tylko renomowana edukacja morska, to także porty morskie, przeżywające bezprecedensowy rozwój oraz stałe i aktywne zaangażowanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa na morzach i oceanach oraz w ochronę środowiska naturalnego – podkreślił wiceminister Witkowski prezentując polską kandydaturę.
Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) jest organizacją odpowiedzialną za bezpieczeństwo i ochronę żeglugi oraz za zapobieganie zanieczyszczeniom morza oraz atmosfery przez statki. Funkcjonuje w ramach systemu Organizacji Narodów Zjednoczonych.