Przegląd i aktualizacja planów zarządzania ryzykiem powodziowym od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych
Zaproszenie na konferencję kończącą projekt POIiŚ 2014-2020 pn. „Przegląd i aktualizacja planów zarządzania ryzykiem powodziowym od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych”
Zapraszamy na konferencję dotyczącą zakończenia projektu pn. „Przegląd i aktualizacja planów zarządzania ryzykiem powodziowym od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych” zrealizowanego przez Ministerstwo Infrastruktury przy udziale finansowania ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w działaniu 2.1 Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska.
Konferencja odbędzie się 7 października br. (czwartek) w godz. 10.00 – 14.30 w sali kinowej Ministerstwa Infrastruktury przy ulicy Nowy Świat 6/12.
Bardzo proszę o przesłanie zgłoszeń udziału w konferencji na adresy mailowe: joanna.miszczak@mi.gov.pl oraz malgorzata.gruberska-gorgol@mi.gov.pl w terminie do dnia 6 października br. do godz. 10.00.
Konferencja będzie okazją do wymiany opinii i doświadczeń w tematyce działań w zakresie zarządzania ryzykiem powodziowym w Polsce.
Wstępna agenda konferencji znajduje się pod tym linkiem.
Zaproszenie do składania ofert na obsługę konferencji kończącej projekt
W ramach procedury rozeznania rynku Ministerstwo Infrastruktury zaprasza do składania ofert na obsługę konferencji kończącej projekt pn. „Przegląd i aktualizacja planów zarządzania ryzykiem powodziowym od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych”, finansowany ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Konferencja odbędzie się w czwartek 7 października 2021 r. przy ul. Nowy Świat 6/12 w sali kinowej na poziomie - 1 w godzinach 10:00 – 14:30. Ramowy plan konferencji w załączeniu.
Proszę o wycenę obsługi konferencji podając koszt netto i brutto obsługi 1 uczestnika, z uwzględnieniem wymogów wskazanych w załączonym szczegółowym opisie przedmiotu zamówienia (specyfikację posiłków wskazano w pkt III dokumentu).
Oferty cenowe (cena netto i brutto) za obsługę 1 uczestnika konferencji przy planowanej liczbie uczestników między 30 a 50 osób, należy przesyłać drogą elektroniczną do wtorku 28 września br. do końca dnia na adresy: Joanna.Miszczak@mi.gov.pl oraz Piotr.Gmurczyk@mi.gov.pl
Jednocześnie Ministerstwo Infrastruktury informuje, że:
1. w celu zapewnienia porównywalności wszystkich ofert, zastrzega sobie prawo do skontaktowania się z właściwymi Oferentami w celu uzupełnienia lub doprecyzowania ofert,
2. zastrzega sobie prawo negocjacji szczegółowych warunków zamówienia po wyborze Wykonawcy,
3. zastrzega sobie prawo do odpowiedzi tylko na wybraną ofertę,
4. zastrzega sobie prawo do rezygnacji z zamówienia bez wyboru którejkolwiek ze złożonych ofert,
5. zawiera umowy na podstawie własnych wzorów umów stosowanych w ministerstwie,
6. wymaga wystawienia faktury z 14 dniowym terminem płatności, wysłanej na adres siedziby głównej Ministerstwa Infrastruktury: ul. Tytusa Chałubińskiego 4/6, 00-928 Warszawa, NIP: 701-052-77-64,
7. niniejsza oferta nie stanowi oferty w myśl art. 66 Kodeksu Cywilnego, jak również nie jest ogłoszeniem w rozumieniu ustawy Prawo zamówień publicznych,
8. całościowa oferowana cena stanowi informację publiczną w rozumieniu Ustawy o dostępie do informacji publicznej i w przypadku zastrzeżenia jej przez oferenta jako tajemnicy przedsiębiorstwa lub tajemnicy przedsiębiorcy jego oferta zostanie odrzucona.
Zapraszam do składania ofert.
Zakończenie umowy na wykonanie ekspertyzy pt. „Przegląd i aktualizacja planów zarządzania ryzykiem powodziowym od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych” stanowiącej zadanie nr 1 w harmonogramie realizacji umowy o dofinansowanie projektu ze środków UE w ramach POIiŚ 2014-2020.
Umowa została zrealizowana, a odbiór jej przedmiotu nastąpił 20 sierpnia 2021 r. Następnie minister właściwy w sprawach gospodarki morskiej przekazał Prezesowi Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, na podstawie art. 173 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2021 r. poz. 624, z późn. zm.) projekty planów zarządzania ryzykiem powodziowym od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych, które są efektem zrealizowanych przez wykonawcę zadań.
Zgodnie z harmonogramem umowy podpisanej 12 marca 2021 r. na wykonanie ekspertyzy pt. „Przegląd i aktualizacja planów zarządzania ryzykiem powodziowego od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych”, Wykonawca Arup Polska sp. z o.o. wykonał następujące zadania w ramach tej umowy:
- Zadanie 1 Weryfikacja i aktualizacja metodyki opracowania planów zarządzania ryzykiem powodziowym od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych,
- Zadanie 2 Pozyskanie oraz opracowanie danych i informacji na potrzeby Projektu,
- Zadanie 3 Przegląd diagnozy problemów zarzadzania ryzykiem powodziowym oraz analiza możliwego wpływu zmian klimatu na występowanie powodzi, w tym: aktualizacja analizy przestrzennego rozkładu ryzyka powodziowego (na podstawie zaktualizowanych map ryzyka powodziowego) i prognoza zmian warunków kształtujących poziom ryzyka powodziowego (ze szczególnym uwzględnieniem możliwego wpływu zmian klimatu na występowanie powodzi),
- Zadanie 4 Przeprowadzenie oceny postępów w realizacji działań i celów zarządzania ryzykiem powodziowym od strony morza w tym morskich wód wewnętrznych,
- Zadanie 5 Weryfikacja i aktualizacja celów zarządzania ryzykiem powodziowym od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych,
- Zadanie 6 Weryfikacja działań oraz opracowanie nowych programów działań, w tym: opracowanie wstępnej listy zadań, jej weryfikacja i utworzenie listy ostatecznej, sformułowanie wariantów planistycznych i przeprowadzenie analizy kosztów i korzyści, wybór optymalnego wariantu planistycznego, aktualizacja katalogu działań przypisanych celom szczegółowym.
Przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury zaangażowani w realizację przedmiotowego projektu brali udział w cotygodniowych spotkaniach roboczych z PGW WP, KZGW, spotkaniach Komitetu Sterującego dla realizacji aPZRP oraz spotkaniach grupy roboczej ds. wsparcia procesu aPZRPM. Na spotkaniach omawiane były postępy w realizacji aPZRPM oraz aPZRP, w tym rozwiązywane ewentualne kwestie problemowe powstałe podczas sporządzania przedmiotowych aktualizacji.
Współpraca ta miała na celu bieżące monitorowanie procesu opracowania poszczególnych zadań w projekcie w spójności z działaniami innych instytucji zaangażowanych w proces przygotowania dokumentu finalnego – planów zarządzania ryzykiem powodziowym w Polsce.
Wybór wykonawcy przeglądu i aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych – zadania nr 1 w harmonogramie realizacji umowy o dofinansowanie projektu ze środków UE w ramach POIiŚ 2014-2020
Dnia 12 marca 2021 r. została zawarta umowa na wykonanie ekspertyzy pt. „Przegląd i aktualizacja planów zarządzania ryzykiem powodziowego od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych” z Arup Polska sp. z o.o. na kwotę 1 346 850 zł brutto.
Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na wykonanie ekspertyzy pt. „Przegląd i aktualizacja planów zarządzania ryzykiem powodziowego od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych” zostało wszczęte 26 czerwca 2020 r. poprzez zamieszczenie ogłoszenia o zamówieniu w: Biuletynie Zamówień Publicznych, na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz w miejscu publicznie dostępnym w siedzibie zamawiającego.
Otwarcie ofert nastąpiło 2 września 2020 r. o godz. 10:00 w siedzibie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przy ul. Nowy Świat 6/12, 00-400 Warszawa.
W postępowaniu złożone zostały 4 oferty:
- Arup Polska sp. z o.o.,
- ARCADIS sp. z o. o. (Lider Konsorcjum) oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy (Partner Konsorcjum),
- Multiconsult Polska sp. z o. o.,
- DHI Polska sp. z o. o wraz z Sweco Consulting sp. z o. o. (oferta odrzucona).
Dnia 14 grudnia 2020 r. dokonano wyboru najkorzystniejszej oferty, o czym powiadomiono wykonawcę - Arup Polska sp. z o.o.
Wykonawca ubiegający się o udzielenie zamówienia nie został wykluczony z postępowania, a złożona oferta nie podlegała odrzuceniu - tym samym uzyskała najwyższą liczbę punktów zgodnie z kryteriami oceny ofert, które zostały określone w specyfikacji istotnych warunków zamówienia: „cena” i „doświadczenie osób skierowanych do wykonania zamówienia”).
Następnie prowadzono działania polegające na uzgodnieniu treści umowy planowanej do podpisania pomiędzy Ministrem Infrastruktury a wybranym Wykonawcą.
Zakup 4 rollp-ów promujących projekt pn. „Przegląd i aktualizacja planów zarządzania ryzykiem powodziowego od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych” - zadanie nr 2 w harmonogramie realizacji umowy o dofinansowanie projektu ze środków UE w ramach POIiŚ 2014-2020.
Zgodnie z wymogami dotyczącymi działań informacyjno – promocyjnych projektów realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, zawartymi m.in. w:
- załączniku nr 9 do umowy o dofinansowanie projektu, pt. „Obowiązki informacyjne beneficjenta”,
- Wytycznych w zakresie informacji i promocji programów operacyjnych polityki spójności na lata 2014-2020,
na okres realizacji projektu Beneficjent umieszcza w miejscu jego realizacji co najmniej jeden plakat identyfikujący projekt. Plakat może mieć formę plansz informacyjnych, stojaków reklamowych itp.
W związku z powyższym, niezwłocznie po podpisaniu umowy o dofinansowanie projektu, zostały zamieszczone plakaty informacyjno - promocyjne przy wejściach do departamentów MGMiŻŚ zaangażowanych w realizację projektu. Zdjęcie plakatu znajdziesz tutaj.
Następnie przeprowadzono procedurę zakupu 4 rollupów promujących projekt pn. „Przegląd i aktualizacja planów zarządzania ryzykiem powodziowym od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych”.
W ramach rozeznania rynku dnia 12 grudnia 2019 r. rozesłano zaproszenie do składania ofert do wybranych losowo potencjalnych wykonawców. Ogłoszenie zostało również umieszczone na stronie internetowej MGMiŻŚ. Po wyborze najkorzystniejszej oferty, dnia 16 grudnia 2019 r., zlecono wykonanie 4 rollupów. Ich odbiór nastąpił 17 grudnia 2019 r.
Zdjęcie rollupu można obejrzeć tutaj.
Sygnalizowanie o potencjalnych nieprawidłowościach w projekcie pn. „Przegląd i aktualizacja planów zarządzania ryzykiem powodziowym od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych”
Instytucja Zarządzająca POIiŚ 2014-2020 uruchomiła mechanizm służący sygnalizowaniu potencjalnych nieprawidłowości lub nadużyć finansowych. To narzędzie informatyczne umożliwiające przekazywanie informacji o podejrzeniu wystąpienia nieprawidłowości lub nadużycia finansowego, poprzez:
- specjalny adres e-mail: naduzycia.POIS@mr.gov.pl
- elektroniczny system zgłoszeń za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej: www.pois.gov.pl\nieprawidlowosci
System jest publicznie dostępny.
Dofinansowanie unijne na realizację planów zarządzania ryzykiem powodziowym od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych
Zadanie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, dotyczące wykonania przeglądu i aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych zostało uwzględnione w Szczegółowym opisie osi priorytetowych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ 2014-2020), jako kwalifikujące się do dofinansowania ze środków tego Programu w działaniu 2.1. Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska.
Następnie zostało wpisane na Wykaz projektów zidentyfikowanych przez właściwą instytucję w trybie pozakonkursowym POIiŚ 2014-2020 jako projekt pn. „Przegląd i aktualizacja planów zarządzania ryzykiem powodziowym od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych”.
Ostatecznie, po zakończeniu oceny wniosku o dofinansowanie projektu z wynikiem pozytywnym, dnia 26 marca 2019 r. podpisania została pomiędzy Prezesem Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej a Ministrem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej umowa o dofinansowanie projektu pn. „Przegląd i aktualizacja planów zarządzania ryzykiem powodziowym od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych”.
Wartość całkowita projektu wynosi 2 000 000 PLN, w tym dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności w ramach POIiŚ 2014-2020 wynosi 1 700 000 PLN.
Przegląd i aktualizacja planów zarządzania ryzykiem powodziowym od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych – podstawy prawne realizacji i opis projektu
Wykonanie przeglądu i aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych stanowi obowiązek Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, wynikający z ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne. To kolejny etap prac (po wykonaniu przeglądu i aktualizacji wstępnej oceny ryzyka powodziowego od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych) służący opracowaniu planów zarządzania ryzykiem powodziowym w Polsce).
Pierwsze plany zarządzania ryzykiem powodziowym oraz aktualizacja planów gospodarowania wodami zostały przygotowane w grudniu 2011 r. przez Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, zgodnie z wymogami art. 88g oraz art. 113 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne oraz art. 4 Dyrektywy 2007/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 r. w sprawie oceny ryzyka powodziowego i zarządzania nim (dalej: Dyrektywa Powodziowa). Dokumenty te zostały przyjęte przez Radę Ministrów 18 października 2016 r. Obszary narażone na niebezpieczeństwo powodzi wyróżniono dla 2 typów powodzi: powodzi rzecznych oraz powodzi od strony morza.
Co 6 lat konieczne jest dokonanie przeglądu planów zarządzania ryzykiem powodziowym, a w razie potrzeby – ich aktualizacja (zgodnie z zapisami art. 173 ust. 19 ustawy Prawo wodne oraz art. 14 Dyrektywy Powodziowej).
Integralnym elementem ww. przeglądu i aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym, opracowywanego przez PGW Wody Polskie (zgodnie z art. 173 ust. 3 ustawy Prawo wodne) jest przegląd i aktualizacja planów zarządzania ryzykiem powodziowym od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych, stanowiący zgodnie z art. 173 ust. 2 ustawy zadanie ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej.
Zgodnie z art. 173 ust. 21 ustawy Prawo wodne, aktualizacja planów zarządzania ryzykiem powodziowym dotyczy elementów, o których mowa w art. 172 ust. 3 i obejmuje w szczególności:
- wszelkie zmiany lub uaktualnienia dotyczące tych planów, wraz z podsumowaniem przeglądów wstępnej oceny ryzyka powodziowego, map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego,
- ocenę postępów w realizacji celów zarządzania ryzykiem powodziowym,
- opis i wyjaśnienie przyczyn niezrealizowania zaplanowanych działań zmierzających do osiągnięcia celów zarządzania ryzykiem powodziowym,
- opis działań podjętych, a niezaplanowanych w tych planach,
- możliwy wpływ zmian klimatu na występowanie powodzi.
Opracowane dokumenty obejmować będą obszary województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego i warmińsko – mazurskiego.
Pod tym linkiem znajdziecie Państwo mapę obrazującą obszar realizacji projektu.
- Ostatnia modyfikacja:
- 01.10.2021 16:21 Piotr Gmurczyk
- Pierwsza publikacja:
- 22.05.2019 15:23 Piotr Gmurczyk