W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przetargi na dokumentację projektową dla obwodnic Kruszwicy i Lipna ogłoszone

08.12.2020

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dla obwodnic: Kruszwicy w ciągu DK62 i Lipna w ciągu DK67. W ramach inwestycji powstaną nowe odcinki dróg klasy GP (główne o ruchu przyspieszonym) o łącznej długości ok. 13 km. Wszystkie obwodnice, jakie zaplanowano do realizacji w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic w województwie kujawsko-pomorskim, są już na etapie przetargu na dokumentację.

Przetargi na dokumentację projektową dla obwodnic Kruszwicy i Lipna ogłoszone
- Dotrzymujemy słowa i uruchamiamy przetarg na opracowanie dokumentacji niezbędnej do budowy obwodnic Kruszwicy i Lipna w województwie kujawsko-pomorskim. Obie inwestycje są przewidziane w Programie budowy 100 obwodnic i wyprowadzą ruch tranzytowy z tych miast, co poprawi poziom bezpieczeństwa mieszkańców - powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.


Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) to pierwszy etap prac przygotowawczych dla obwodnicy Kruszwicy i Lipna. STEŚ-R pozwoli na wskazanie wariantu lokalizacji tras w terenie oraz stanowi podstawę do dalszych prac projektowych, wraz z uzyskaniem koniecznych zezwoleń i decyzji środowiskowych. Możliwe warianty przebiegu obwodnic będą analizowane pod względem technicznym, ekonomicznym i środowiskowym, w tym również pod względem społecznym. Najkorzystniejsze ze wskazanych wariantów zostaną jako rekomendowane we wnioskach o wydanie decyzji środowiskowych.

Realizacja obwodnic przyniesie poprawę bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości dróg w Kruszwicy i Lipnie. Inwestycje poprawią również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego. Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.

Obwodnica Kruszwicy

Celem inwestycji jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście na DK62, prowadzącego ze strony autostrady A1 i Włocławka. Droga ta jest istotna dla układu komunikacyjnego województwa kujawsko-pomorskiego i przenosi ruch na osi wschód-zachód pomiędzy autostradą A1 i Włocławkiem, a korytarzami dróg krajowych nr 15 i 25. Inwestycja pozwoli na uspokojenie ruchu w centrum miasta. Szacunkowa długość nowej drogi to ok. 7 km.

Obwodnica Lipna

Celem inwestycji jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście na drodze krajowej nr 67. Obwodnica podniesie komfort i płynność przejazdu. Kierowcy jadący w kierunku Włocławka i autostrady A1 nie będą już wjeżdżać do centrum miejscowości. W przyszłości obwodnica Lipna ułatwi też dojazd do przygotowywanej drogi ekspresowej S10 relacji Toruń - Obwodnica Aglomeracyjna Warszawy. Szacunkowa długość obwodnicy to ok. 6 km.

Program budowy 100 obwodnic w województwie kujawsko-pomorskim

W ramach programu obwodnicowego w województwie kujawsko-pomorskim powstanie łącznie 6 obwodnic:

  • Brześcia Kujawskiego w ciągu drogi krajowej nr 62,
  • Kowalewa Pomorskiego w ciągu drogi krajowej nr 15,
  • Kruszwicy w ciągu drogi krajowej nr 62,
  • Lipna w ciągu drogi krajowej nr 67,
  • Strzelna w ciągu drogi krajowej nr 15/25,
  • Nowej Wsi Wielkiej w ciągu drogi krajowej nr 25.

 

***

W ramach rządowego Programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.

Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.

 

Więcej o Programie budowy 100 obwodnic na stronie Ministerstwa Infrastruktury.

{"register":{"columns":[]}}