W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozmowy z Bułgarią o szlaku Via Carpatia, projekcie Rail Carpatia i Pakiecie Mobilności

09.07.2021

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk spotkał się z ministrem transportu, informacji technologicznej i komunikacji Bułgarii Georgiem Todorovem. Wśród tematów rozmów znalazła się kwestia rozwoju wspólnych projektów infrastrukturalnych, tj. realizacja szlaku drogowego Via Carpatia, inicjatywa kolejowa Rail Carpatia oraz zapisy Pakietu Mobilności.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk spotkał się z ministrem transportu, informacji technologicznej i komunikacji Bułgarii Georgiem Todorovem
- Przed nami ambitne cele. Jesteśmy w stanie je osiągnąć dzięki wspólnym działaniom. Uważam, że w pewnych obszarach nasza współpraca może dalej być zacieśniana - powiedział minister A. Adamczyk.

 

Wskazał, że wyrazem zrozumienia dla wspólnotowego traktowania ważnych projektów infrastrukturalnych są zgłoszone projekty, które mogą zostać zrealizowane w ramach Trójmorza m.in.: szlak drogowy Via Carpatia, jak również projekty kolejowe tj. Rail Baltica, Bursztynowy Korytarz Kolejowy i koleje dużych prędkości związane z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Szef polskiego resortu infrastruktury wskazał, że istotne są nie tylko połączenia drogowe, ale i kolejowe.

- Powinniśmy zainicjować rozmowy o szlaku kolejowym: Rail Carpatia, który będzie mógł stanowić efektywne połączenie kolejowe na osi północ-południe - wskazał Andrzej Adamczyk.

 

- Uważamy bułgarskie projekty, takie jak budowa tunelu pod przełęczą Petrohan, który będzie częścią szlaku Via Carpatia czy modernizacja linii kolejowej Ruse-Warna za bardzo ciekawe i cenne inicjatywy - dodał.

 

Minister A. Adamczyk wyraził przekonanie, że Via Carpatia stanie się stabilnym korytarzem transportowym łączącym północną Europę z Bałkanami, Grecją i Turcją. Przypomniał, że w Polsce obecnie ta droga jest w realizacji oraz ukończenie jej budowy na terenie Polski planuje się na przełom 2025 i 2026 r.

Ministrowie ds. transportu Polski i Bułgarii poruszyli także temat unijnych przepisów o przewozach towarów, znanych jako Pakiet Mobilności. A. Adamczyk przypomniał, że Polska sprzeciwia się obecnemu kształtowi przepisów i wskazuje na fakt, że w obecnym brzmieniu Pakiet Mobilności nie sprzyja dbałości o czyste powietrze w Unii Europejskiej. Stanowisko Polski i Bułgarii jest zbieżne w tej sprawie.

- Wyniki badań zleconych przez Komisję Europejską potwierdziły nasze stanowisko, że przyjęte przepisy mają nie tylko protekcjonalny charakter, szkodliwy dla sektora transportu, ale także bardzo negatywnie wpływają na klimat i środowisko - powiedział minister infrastruktury RP.

 

- Powinniśmy kontynuować nasze wysiłki, aby Komisja Europejska opublikowała niebawem korygujący wniosek legislacyjny i aby szkodliwe przepisy Pakietu nie były stosowane od lutego 2022 r. - stwierdził A. Adamczyk.

 

Spotkanie ministrów ds. transportu Polski i Bułgarii odbyło się w ramach szczytu Inicjatywy Trójmorza odbywającego się w Sofii w dniach 7-8 lipca 2021 r. Jest to szósty szczyt w tym formacie. Polskiej delegacji przewodniczy Prezydent RP Andrzej Duda.

{"register":{"columns":[]}}