Rozpoczyna się przebudowa dworca w Raciborzu
08.07.2022
8 lipca 2022 r. PKP SA podpisały umowę z wykonawcą przebudowy dworca w Raciborzu. To jedna z sześciu inwestycji realizowanych w województwie śląskim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Dzięki przebudowie dworzec zyska całkowicie nowe oblicze i funkcje.
Bryła dotychczasowego dworca, który wybudowano w latach 70. XX wieku, przejdzie metamorfozę. Budynek będzie składał się z trzech funkcjonalnie połączonych ze sobą segmentów. Elewacja dworca zyska nowoczesny wygląd.
Dworzec po przebudowie będzie mniejszy niż obecnie. W jego centralnej części zaprojektowano nowocześnie urządzoną przestrzeń obsługi podróżnych, wyposażoną w ławki, gabloty na rozkłady jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowoczesne oświetlenie. Tuż obok poczekalni i holu w jednym z pomieszczeń będzie się znajdował parking rowerowy ze stacją naprawy rowerów. Po przebudowie do tunelu prowadzącego na perony podróżni dostaną się bezpośrednim przejściem przez centralną część budynku lub wychodząc do niego z poczekalni. Na piętrze dworca zaprojektowano poczekalnię letnią, będącą jednocześnie tarasem widokowym – otwartą przestrzenią, przykrytą dachem z naświetlem w części centralnej, z zielenią i małą architekturą.
Dzięki przebudowie skrzydła budynku zyskają nowe funkcje. W części północnej na parterze zaprojektowano przestrzeń dla gminy Racibórz, a na piętrze biura dla spółek kolejowych. Natomiast w skrzydle południowym na poziomie ulicy znajdą się lokale handlowo-usługowe, a na piętrze strefa kultury prowadzona przez samorząd.
Budynek dworca Racibórz będzie przyjazny dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne. W budynku pojawią się nowe rozwiązania, takie jak linie prowadzące z polami uwagi, oznaczenia w alfabecie Braille’a, windy i pochylnie.
Na dworcu zostanie wdrożonych szereg rozwiązań ekologicznych. Wśród nich są energooszczędne oświetlenie, odzysk wody deszczowej i użycie jej jako wody szarej, wentylacja z odzyskiem ciepła oraz panele fotowoltaiczne do pozyskiwania „zielonej energii”. Dzięki nowoczesnemu monitoringowi i systemowi bezpieczeństwa przeciwpożarowego poprawi się bezpieczeństwo na dworcu i w jego otoczeniu.
Po południowej stronie dworca powstanie parking samochodowy, a wzdłuż budynku wyremontowane zostaną chodniki.
Koszt przebudowy dworca w Raciborzu to nieco ponad 30 mln zł. Planowany termin zakończenia inwestycji to pierwsza połowa 2024 roku.