W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
23 września 2019 r. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk uczestniczył w podpisaniu przez Polskie Linie Kolejowe SA i Samorząd Województwa Małopolskiego listu intencyjnego o współpracy w zakresie rozwoju transportu kolejowego na terenie Małopolski. Ideą przedsięwzięcia jest dążenie do większego wykorzystania transportu kolejowego na terenie województwa, a szczególnie w aglomeracji krakowskiej.
Dzięki porozumieniu powstanie wstępne studium wykonalności, które określi kierunki rozwoju sieci linii kolejowych na terenie województwa małopolskiego.
- Kolej jest kluczowym elementem transportu w aglomeracjach. Od jej rozwoju zależy rozwój miasta. Cieszę się, że Województwo Małopolskie i PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisując porozumienie w tej sprawie podejmują wspólne działania na rzecz powstania spójnego systemu transportu kolejowego w woj. małopolskim i w samym Krakowie - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
- Rozwój infrastruktury kolejowej i drogowej jest dla nas priorytetem. Dokładamy wszelkich starań, aby poprawić komfort i bezpieczeństwo podróżnych. Podpisana dzisiaj umowa przyczyni się do rozwoju kolei aglomeracyjnej, a to sprawi, że mieszkańcy szybko, omijając korki, dotrą do pracy czy szkoły - powiedział wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.
- Wspólnie z władzami samorządowymi dążymy do zapewnienia najlepszych warunków dla dalszego rozwoju transportu kolejowego. Realizowany obecnie Krajowy Program Kolejowy, tworzy w aglomeracjach dobre warunki podróży koleją i chcemy ten obszar rozwijać – stwierdził prezes Zarządu PKP PLK SA Ireneusz Merchel.
Województwo małopolskie będzie partycypowało w kosztach opracowania studium (25%, nie więcej niż 1 mln zł), pozostałe środki zapewni PKP PLK. Partnerzy porozumienia będą współpracować na rzecz opracowania studium. Województwo będzie uczestniczyć w opiniowaniu dokumentu.
Studium wykonalności pozwoli określić priorytety inwestycyjne na terenie województwa małopolskiego w ramach planowanej perspektywy UE 2021–2027.