Ruszają prace przygotowawcze dla obwodnicy Międzyborza
22.06.2021
Podpisaliśmy umowę na prace przygotowawcze dla budowy obwodnicy Międzyborza w ciągu drogi krajowej nr 25 (DK25). To jedna z siedmiu obwodnic dolnośląskich miast realizowana w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.
Umowa na prace przygotowawcze o wartości prawie 3 mln zł zakłada wykonanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z koncepcją programową oraz materiałami do wniosku o decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach.
Obwodnica Międzyborza powstanie w nowym śladzie i będzie miała długość ok. 8 km. W ramach inwestycji zostanie zaprojektowana, a następnie wybudowana droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) ze skrzyżowaniami, drogami poprzecznymi i dojazdowymi. Wybudowane zostaną również obiekty inżynierskie, elementy ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD).
Obwodnica Międzyborza będzie także obejściem sąsiadujących wsi Ose i Oska Piła. Nowy fragment drogi krajowej nr 25 poprawi przepustowość układu komunikacyjnego łączącego drogę ekspresową S8 z nowo wybudowaną obwodnicą Ostrowa Wielkopolskiego w ciągu drogi ekspresowej S11.
Inwestycja planowana jest do realizacji w systemie Projektuj i buduj w latach 2025-2029.
Program budowy 100 obwodnic w województwie dolnośląskim
W ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic w woj. dolnośląskim powstanie siedem inwestycji.
Na etapie opracowania dokumentacji projektowej są obecnie obwodnice:
- Głogowa w ciągu DK12,
- Kaczorowa w ciągu DK3,
- Legnicy w ciągu DK94,
- Oławy w ciągu DK94,
- Milicza w ciągu DK15,
- Międzyborza w ciągu DK25.
Na etapie procedury przetargowej na prace przygotowawcze jest obwodnica:
- Złotego Stoku w ciągu DK46.
Rządowy Program budowy 100 obwodnic zakłada, że do roku 2030 wybudowanych zostanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 830 km. Będą to trasy o wysokich parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.
Jednym z najważniejszych efektów realizacji Programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego. W efekcie budowy obejść miejscowości oraz rozdzielenia ruchu nastąpi poprawa sytuacji na istniejącej sieci drogowej oraz w otoczeniu dróg krajowych. Poprawi się płynność ruchu, zwiększy przepustowość sieci dróg krajowych, nastąpi redukcja korków i zatłoczenia miast, szczególnie w miejscach newralgicznych (drogi śródmiejskie, główne skrzyżowania, mosty i wiadukty), jak również redukcja zanieczyszczeń w miastach.
Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł.