W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ruszyła akcja „Bezpieczny autokar – ferie 2022”

15.01.2022

Rozpoczęły się pierwsze wyjazdy na zimowy wypoczynek i pierwsze kontrole autokarów – trwają działania Inspekcji Transportu Drogowego „Bezpieczny autokar – ferie 2022”. O tym, jak przebiegają kontrole i w jaki sposób zapewnić najmłodszym bezpieczeństwo w drodze na zimowe ferie, mówili 15 stycznia 2022 r. w Głogoczowie w województwie małopolskim,minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur oraz wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.

Ruszyła akcja „Bezpieczny autokar – ferie 2022”

Uczniowie z województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego i małopolskiego jako pierwsi rozpoczynają zimową przerwę w nauce.
 

- Inspekcja Transportu Drogowego od lat prowadzi działania, które z jednej strony mają ograniczyć ruch niebezpiecznych pojazdów, a z drugiej strony przypominać przewoźnikom, że realizując zorganizowane wyjazdy biorą odpowiedzialność za bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Dlatego stan techniczny autokarów oraz uprawnienia kierowców i ich przygotowanie do drogi nie mogą budzić żadnych wątpliwościpowiedział  minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.


W Głogoczowie inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego sprawdzali stan techniczny autokarów w specjalnie wyznaczonym punkcie kontrolnym. Takich miejsc na mapie kontrolnej ITD jest więcej. Kontrole są prowadzone przy trasach wiodących do popularnych kurortów zimowych oraz, w miarę możliwości, w miejscach wyjazdu autokarów.
 

- Jeżeli rodzice lub organizatorzy chcą mieć pewność, że najmłodsi podróżują sprawnymi autokarami, a za kierownicą siedzą wypoczęci i trzeźwi kierowcy, mogą zgłosić autokar do kontroli Inspekcji Transportu Drogowego. Zarówno pojazdy, jak i stan psychofizyczny kierowcy zostanie zweryfikowany przez inspektorów, którzy dysponują specjalistycznym sprzętem kontrolno-pomiarowymmówił Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur. 


Działania podejmowane przez inspektorów są pozytywnie oceniane przez rodziców i organizatorów wycieczek, którzy są coraz bardziej zainteresowani przeprowadzeniem kontroli autokarów.

W trakcie ubiegłorocznych ferii zimowych inspektorzy ITD skontrolowali 1200 autokarów. Z uwagi na zły stan techniczny zatrzymano 60 dowodów rejestracyjnych, a wśród nich 14 pojazdów w ogóle nie powinno było wyjechać na drogę. W tych przypadkach inspektorzy wydali zakazy jazdy. Najczęściej stwierdzano wady w układach hamulcowym i kierowniczym.

W Głogoczowie inspektorzy prowadzili kontrole wykorzystując nowoczesne radiowozy, na których pokładzie znajdują się m.in. tester diagnostyczne EOBD, dymomierze, czy laserowy pirometr.

O bezpieczeństwo powinni dbać nie tyko przewoźnicy i kierowcy autokarów, ale również pozostali kierujący. Tym bardziej, że wraz z rozpoczęciem ferii na drogach ruch będzie zdecydowanie większy.

 

- Bezpieczeństwo podróżowania własnym samochodem zależy też od odpowiedniego przygotowania i wyposażenia samochodu, dlatego zanim wyruszymy w trasę, koniecznie wykonajmy przegląd samochodu. Bądźmy wypoczęci i nie spieszmy się. Pośpiech, szczególnie w trudnych i zmiennych warunkach pogodowych, może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Dbajmy o swoje bezpieczeństwo, a szczególnie bezpieczeństwo najmłodszych, którzy właśnie zaczynają ferie. Zróbmy wszystko, aby były one bezpieczne – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.


Zintensyfikowane działania kontrolne ITD będą prowadzone do końca ferii.

Pamiętaj o podstawowych zasadach podróży autokarem!

  • Podróż powinna być zaplanowana z uwzględnieniem m.in. czasu na postój.
  • Po każdych 4,5 godz. jazdy kierowca powinien zrobić minimum 45-minutową przerwę. Limit dziennej jazdy to 9 godz., może zostać wydłużony do 10 godz., nie częściej niż dwa razy w tygodniu.
  • Autokar, którym podróżują dzieci i młodzież w wieku do lat 18, powinien być oznakowany z przodu i z tyłu pojazdu tablicami barwy żółtej z czarnym symbolem dzieci.
  • Jeśli autokar wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa - zarówno kierowca, jak i pasażerowie muszą mieć je zapięte.
  • Przejścia w autokarze muszą być wolne. Korzystanie z nich nie może być utrudnione np. poprzez pozostawione bagaże.
  • Pasażerowie powinni przestrzegać podstawowych zasad podczas jazdy. Niebezpieczne jest np.: chodzenie po autokarze w trakcie jazdy, opieranie się o drzwi, głośne zachowanie, które może dekoncentrować kierowcę.
  • Należy zachować ostrożność w trakcie postojów, które powinny odbywać się w miejscach do tego wyznaczonych. Nie należy wsiadać lub wysiadać z autokaru od strony jezdni, ani też wychodzić na jezdnię spoza pojazdu.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}