W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ruszyły przygotowania do przebudowy lotniska w Radomiu

27.02.2019

27 lutego 2019 r. Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” podpisało umowy na wykonanie prac przygotowawczych do przebudowy Portu Lotniczego Radom-Sadków. Równolegle budowane są drogi, które przyspieszą podróż do lotniska z różnych miejsc w Polsce i nadadzą nowy impuls rozwojowy południowemu Mazowszu.

Minister M. Wild podczas konferencji w Radomiu

Właściciel radomskiego lotniska, PP „Porty Lotnicze”, zamierza wystartować z połączeniami lotniczymi z tego miasta w 2020 r. i przenieść do Radomia nadwyżkę ruchu z  lotniska Chopina w Warszawie. Port Lotniczy w Radomiu jest projektowany jako lotnisko czarterowe i obsługujące linie niskokosztowe. W pierwszej fazie lotnisko ma obsłużyć rocznie 3 mln, a docelowo 10 mln pasażerów. Do tego potrzebne są liczne inwestycje w infrastrukturę Portu Lotniczego Radom-Sadków, a także budowa nowych połączeń drogowych i kolejowych.

- Transport jest pewnym ekosystemem i nawet najlepiej przygotowane lotnisko nie zafunkcjonuje bez dostatecznych połączeń  drogowych i kolejowych. Dlatego niemal tej samej rangi co inwestycje lotniskowe, przygotowywane przez PP „Porty Lotnicze”, są inwestycje drogowe i kolejowe, które plasują Radom na przecięciu szlaków północ-południe oraz wschód-zachód  – podkreślił Mikołaj Wild, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Pełnomocnik Rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego.

 

Szybkie połączenia drogowe i kolejowe między Warszawą a Radomiem będą stanowić infrastrukturę niezbędną dla rozwoju uzupełniającego dla Lotniska Chopina portu lotniczego.

Wiosną 2021 r. zakończy się przebudowa trasy kolejowej Warka – Radom, która jest ostatnim etapem modernizacji linii kolejowej nr 8 z Warszawy do Radomia.  Pasażerowie lotów czarterowych i niskokosztowych, którzy będą korzystać z lotniska w Radomiu, otrzymają możliwość szybkiego dotarcia do portu lotniczego. Czas przejazdu z Okęcia na Sadków zajmie mniej niż godzinę.

W 2021 r. ma zostać również oddany do użytku odcinek drogi ekspresowej S7 od węzła w okolicach Lotniska Chopina do Grójca. Tym samym cała droga od Warszawy do Radomia będzie miała standard trasy ekspresowej, a pokonanie samochodem odcinka z centrum Warszawy na lotnisko w Radomiu zajmie około godziny. Tuż obok portu lotniczego w Radomiu będzie przebiegała dwujezdniowa droga zapewniająca bezkolizyjny wjazd i wyjazd z lotniska.

Radomskie lotnisko ma być dobrze skomunikowane również z innymi miastami. Po modernizacji dróg i torów kolejowych możliwa będzie krótsza podróż do portu lotniczego Radom-Sadków z Kielc i Lublina w czasie nie przekraczającym godziny, a z Krakowa i Łodzi – w około 1,5 godziny.

Dzięki lotnisku w Sadkowie, Radom stanie się jednym z kluczowych punktów komunikacyjnych na mapie Polski.

- Na skrzyżowaniu szlaków zawsze powstawały centra rozwoju i handlu. To, co obecnie dzieje się wokół inwestycji lotniskowej w Radomiu, stanowi  katalizator silnie oddziałujący na cały region – zauważył wiceminister Wild, podkreślając szanse Radomia i południowego Mazowsza, rysujące się dzięki nowym inwestycjom transportowym.
{"register":{"columns":[]}}