Rządowe wsparcie dla dróg samorządowych w województwie łódzkim
10.03.2022
10 marca 2022 r. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk uczestniczył w konferencjach w województwie łódzkim, na których przedstawione zostały lokalne inwestycje drogowe wspierane z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD) oraz z rezerwy subwencji ogólnej.
Pomimo systematycznej poprawy, stan polskich dróg samorządowych wciąż stanowi jedną z podstawowych barier ograniczających wzrost poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także jest czynnikiem obniżającym aktywność gospodarczą, inwestycyjną oraz konkurencyjność regionów. Dlatego realizowane są inwestycje w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w latach 2019-2021 r.
Dotychczas na budowę, rozbudowę lub modernizację 14 tys. km dróg samorządowych rząd przeznaczył ponad 10 mld zł. Wsparcie z tego programu jest przeznaczane na inwestycje na drogach powiatowych i gminnych, zadania zwiększające bezpieczeństwo pieszych, budowę obwodnic w ciągach dróg samorządowych, a także na drogi o charakterze obronnym. Poprawa jakości tras lokalnych przekłada się na komfort podróżowania, ale także znacząco poprawia bezpieczeństwo ruchu drogowego.
W gminie Lipce Reymontowskie dzięki dofinansowaniu z Funduszu wybudowano i przebudowano ul. Wiatraczną w Lipcach Reymontowskich oraz drogę relacji Mszadla-Podłęcze o długości blisko 3 km. W tym roku remontowane będą także drogi w miejscowościach Drzewce i Wola Drzewiecka.
Środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg przekazywane są na zasadach konkursowych, głównie na dofinansowanie budowy, przebudowy i remontu dróg powiatowych i gminnych. Warunkiem uzyskania dofinansowania jest złożenie przez właściwego zarządcę drogi wniosku o dofinansowanie u wojewody i spełnienie kryteriów kwalifikacyjnych określonych w ustawie. Wysokość dofinansowania ze środków RFRD na zadania powiatowe i gminne jest uzależniona od dochodów danej jednostki samorządu terytorialnego, przy czym maksymalne dofinansowanie może wynieść do 80 proc. kosztów realizacji zadania.
Dofinansowana z rezerwy subwencji ogólnej inwestycja w Skierniewicach obejmuje trzy odcinki ulic na długości nieco ponad 2 km wraz z ich skrzyżowaniami z ulicami sąsiednimi. Jej celem jest wyprowadzenie z centrum miasta ruchu ciężkich pojazdów jadących drogą krajową nr 70. Poza przebudową dróg zaplanowano budowę zatok autobusowych, chodników, ciągów pieszo-rowerowych, oświetlenia, a także nasadzenia zieleni.
Rezerwa subwencji ogólnej to narzędzie wsparcia samorządów w modernizacji m.in. infrastruktury drogowej. Corocznie środki dzielone są według ustalonych kryteriów uzgodnionych wspólnie przez stronę rządową i samorządową. Kwota rezerwy subwencji ogólnej przewidziana na 2022 r. wynosi blisko 336 mln. zł.