W MI o przeciwdziałaniu skutkom suszy
24.06.2021
Przeciwdziałanie skutkom suszy było tematem międzyresortowego spotkania, które odbyło się 24 czerwca 2021 r. w Ministerstwie Infrastruktury. Wzięli w nim udział: wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka, przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz Państwowego Instytutu Geologicznego.
Na spotkaniu omówiono obecną oraz prognozowaną sytuację hydrologiczno-meteorologiczną w Polsce oraz działania, które są i będą podejmowane w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy.
Przedstawiciele państwowej służby hydrologiczno-metrologicznej oraz państwowej służby hydrogeologicznej przekazali informację na temat obecnego i prognozowanego w najbliższych tygodniach stanu wód w Polsce. Wskazano, że obecnie stan wód zarówno podziemnych, jak i powierzchniowych utrzymuje się na dobrym poziomie, jednak pod koniec lipca tego roku sytuacja może ulec pogorszeniu, szczególnie w południowej i południowo-zachodniej części kraju.
Podczas spotkania omówiono ponadto działania zarówno na poziomie legislacyjnym, planistycznym, jak i wdrożeniowym, które są podejmowane przez poszczególne instytucje w celu przeciwdziałania skutkom suszy. Ministerstwo Infrastruktury poinformowało m.in. o etapie prac w zakresie specustawy suszowej. Przedstawiciel PGW WP omówił działania techniczne, a także zadania inwestycyjne i utrzymaniowe prowadzone przez Wody Polskie. MKiŚ przedstawiło działania w zakresie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców oraz Strategicznego Planu Adaptacji dla sektorów i obszarów wrażliwych na zmiany klimatu do roku 2020 z perspektywą do roku 2030 w przeciwdziałaniu skutkom suszy. Przedstawiciele MKiŚ zwrócili także uwagę na brak lokalnych strategii w zakresie działań przeciwdziałających suszy. Przedstawiciel Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych omówił kwestię rozwoju systemu małej retencji na obszarach leśnych. Uczestnicy spotkania wskazali m.in. na potrzebę zakończenia prac nad zmianami prawnymi, skutecznego i konsekwentnego wdrażania zaplanowanych działań oraz utworzenia krajowego portalu prezentującego aktualne mapy zagrożenia suszą.
Ministerstwo Infrastruktury planuje organizację kolejnych spotkań poświęconych omówieniu zagadnień związanych z przeciwdziałaniem skutkom suszy.