Spotkanie z Komisją Transportu Parlamentu Europejskiego
18.09.2018
Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel oraz przedstawiciele spółek Grupy PKP spotkali się 18 września 2018 r. z członkami Komisji Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego. Tematem rozmów były projekty rozwoju połączeń międzynarodowych pomiędzy Unią Europejską a Azją, realizowane przez PKP Cargo i PKP Linię Hutniczą Szerokotorową w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku. Dyskutowano nad wspólnym europejskim obszarem przewozów pasażerskich oraz inwestycjami na kolei, które przekładają się na wzrost konkurencyjności tego środka transportu.
Przedstawiciele Komisji obejrzeli m.in. planowany do modernizacji dworzec Rzeszów Główny, a następnie pociągiem PKP Intercity udali się do Krakowa na Dworzec Główny.
Prezes PKP SA Krzysztof Mamiński stwierdził, że bardzo istotną rolę w podnoszeniu konkurencyjności polskiej kolei odgrywają fundusze europejskie.
Arnold Bresch, członek zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych SA podkreślił, że spółka realizuje obecnie największy w historii program inwestycyjny na polskiej kolei. Inwestycje te wpłyną na poprawę atrakcyjności transportu kolejowego w aglomeracjach, regionach i dla przewozu towarów. Mają na celu stworzenie spójnej sieci kolejowej.
Dodał, że już widać efekty tych prac: - Pociągi jeżdżą szybciej, a pasażerowie korzystają z wygodnych stacji i przystanków. Kolej staje się coraz lepszą alternatywą dla transportu drogowego.
Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity zwrócił uwagę na największy w historii spółki program inwestycyjny, o wartości ok. 7 mld złotych.
W programie „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji” istotne znaczenie mają dwa projekty objęte unijnym dofinansowaniem, tj. „Kolej na dobre połączenia – unowocześnienie wagonów i lokomotyw dla PKP Intercity S.A.” oraz „Przyspieszamy komfortowo – unowocześnienie wagonów i zakup lokomotyw dla PKP Intercity S.A.”. Łącznie z funduszy europejskich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 spółka otrzymała ponad 653 mln złotych dotacji dla projektów wartych blisko 2 mld złotych brutto.
Dla PKP Cargo istotne jest to, że inwestycje kolejowe przyczyniają się do poprawy przepustowości i podniesienia prędkości handlowej pociągów w głównych paneuropejskich korytarzach transportowych.
Zdecydowaną większość inwestycji z własnych środków realizuje spółka PKP LHS.
Wizycie Komisji Transportu i Turystyki przewodniczył Wim Van de Camp, któremu towarzyszyli Andor Deli i Kosma Złotowski. Inicjatorem wizyty był wiceprzewodniczący Komisji, Tomasz Poręba.