W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie z Sekretariatem Wspólnoty Transportowej

27.09.2022

27 września 2022 r. wiceminister infrastruktury Rafał Weber gościł delegację Stałego Sekretariatu Wspólnoty Transportowej. Omawiano dotychczasową współpracę i możliwości jej dalszego rozwoju.

Spotkanie z Sekretariatem Wspólnoty Transportowej

Przedstawicielki Stałego Sekretariatu Wspólnoty Transportowej chwaliły działania polskiej Inspekcji Transportu Drogowego, zwłaszcza ostatnie warsztaty, które odbyły się w dniach 29 czerwca – 1 lipca 2022 r. W ich trakcie funkcjonariusze ITD dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem z funkcjonariuszami organów ścigania z krajów partnerskich regionu Bałkanów Zachodnich. Celem międzynarodowych warsztatów dla przedstawicieli bałkańskich służb kontrolnych, które zorganizowano przy wsparciu Ambasady RP w Skopje, było podniesienie poziomu wiedzy i efektywności inspektorów podczas przeprowadzania kontroli drogowych.

– 20 letnie doświadczenie Inspekcji Transportu Drogowego w realizacji kontroli drogowych pozwoliło polskim inspektorom dzielić się ze służbami kontrolnymi regionu najlepszymi praktykami, sprawdzonymi, efektywnymi metodami, służącymi podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.


Wiceminister Rafał Weber przypomniał również, że Polska popiera utworzenie Europejskich Korytarzy Transportowych w osi północ-południe, które są istotne również dla obszaru Bałkanów Zachodnich.

– Prowadzenie efektywnego multimodalnego transportu w tej części Europy na osi północ-południe jest możliwe dzięki drodze Via Carpatia. Szlak ten integruje systemy transportowe wielu krajów – Litwy, Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Grecji. Przyczynia się on do integracji państw, przez które przebiega i usuwania barier w podróżowaniu pomiędzy nimi. Obszar Bałkanów Zachodnich bezsprzecznie zyska dzięki realizacji tego połączenia. Jesteśmy gotowi dzielić się naszym doświadczeniem w realizacji tego międzynarodowego przedsięwzięcia z partnerami z obszaru Bałkanów Zachodnich, którzy także chcą rozwijać międzynarodowe połączenia drogowe – powiedział wiceminister R. Weber.


Minister R. Weber wyraził także nadzieję na kontynuację dobrej współpracy ze Wspólnotą Transportową.

Wspólnota Transportowa to międzynarodowa organizacja w dziedzinie mobilności i transportu, składająca się z 33 członków – całej UE oraz sześciu partnerów regionalnych z Bałkanów Zachodnich. Zajmuje się integracją rynków transportowych Bałkanów Zachodnich z UE, pomagając sześciu partnerom z Bałkanów Zachodnich w przyjmowaniu i wdrażaniu prawodawstwa UE w dziedzinie transportu oraz wspierając projekty łączące partnerów regionalnych z tego obszaru między sobą i z Unią Europejską.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}