Szybciej koleją z Warszawy do Krakowa
30.09.2019
30 września 2019 r. PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały umowę o wartości 314 mln zł na zaprojektowanie i budowę systemu i nowoczesnych urządzeń sterowania ruchem kolejowym na ok. 210 km linii Centralnej Magistrali Kolejowej od Korytowa do Zawiercia. Inwestycja zapewni podnoszenie prędkości pociągów na tej linii do 250 km/h.
System ERTMS/ETCS poziomu 2
W ramach inwestycji na trasie zamontowane zostaną urządzenia i system ERTMS/ETCS poziomu 2. Będą dostosowane do współpracy z nowymi urządzeniami sterowania ruchem pociągów na stacjach Psary, Góra Włodowska oraz posterunku Knapówka. Dzięki nowemu wyposażeniu linii m.in. czterostawnej samoczynnej blokadzie liniowej zapewniony będzie wymagany poziom bezpieczeństwa szybkich pociągów jadących z prędkością do 250 km/h. Nowe lokalne centrum sterowania (LCS) w Idzikowicach będzie nadzorowało ruch pociągów i pracę urządzeń na linii od Korytowa do Zawiercia. W LCS przewidziano również symulator urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Będzie on odwzorowywał urządzenia i prace na Centralnej Magistrali Kolejowej i służył szkoleniu przede wszystkim dyżurnym pracującym na CMK.
Na koniec 2023 r., po wykonaniu wszystkich prac torowych oraz zabudowie i uruchomieniu systemu ERTMS/GSM-R, na linii CMK planowany jest przejazd pociągów z prędkością do 250 km/h.
Nowe systemy na Centralnej Magistrali Kolejowej
ERTMS (European Rail Traffic Management System) poziomu 2 wykorzystuje system łączności bezprzewodowej GSM-R i nowoczesne technologie IT. Składa się z dwóch elementów: Europejskiego Systemu Sterowania Pociągiem (European Train Control System, ETCS) i systemu łączności GSM-R (GSM-Railways). Jego działanie polega na wykorzystaniu urządzeń przytorowych systemu ETCS i systemu Kolejowej Radiokomunikacji Ruchomej GSM-R. Odpowiedniego przystosowania wymagają także urządzenia pokładowe w lokomotywach.
Dzięki systemowi ETCS, lokalizacja i prędkość pociągów są na bieżąco weryfikowane m.in. przez umieszczone na torach czujniki, tzw. eurobalisy, które przesyłają sygnały o wszelkich zmianach na trasie do wyposażonej w komputer lokomotywy. Informacje, wraz z danymi o warunkach przejazdu, dopuszczalnej prędkości i położeniu innych pociągów, trafiają na pulpit maszynisty. Dzięki temu kierujący pociągami uzyskują dane niezbędne do bezpiecznego prowadzenia pociągów. System analizuje decyzje maszynisty i w przypadku zignorowania ostrzeżeń, automatycznie dostosuje prędkość pociągu do panujących warunków.
Uzupełnieniem systemu ETCS jest system komunikacji bezprzewodowej GSM-R. Zapewnia on wymianę informacji pomiędzy urządzeniami pokładowymi a centrum sterowania radiowego (RBC). Umożliwia także łączność głosową oraz jednoczesny odbiór i nadawanie komunikatów między osobami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo ruchu – dyżurnymi, dyspozytorami, maszynistami i obsługą techniczną.
Wdrożenie systemu ERTMS pozwala m.in. na szybszą jazdę pociągów przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Sprawniejsze zarządzanie ruchem kolejowym wpływa na ograniczenie ryzyka zdarzeń na kolei.
Umowa na budowę wiaduktu drogowego na CMK
30 września 2019 r. PKP PLK podpisały również umowę na budowę wiaduktu drogowego na CMK w Zachorzowie Kolonii (woj. łódzkie). W miejscu istniejącego przejazdu wybudowany zostanie wiadukt drogowy. Przewidziano po dwa pasy jezdni o szerokości 3 m. Dla pieszych i rowerzystów będzie wyznaczony pas pieszo-rowerowy. Prace zaplanowano na lata 2019-21, ich wartość to 25,6 mln zł.
Na CMK obecnie postępuje modernizacja stacji w Idzikowicach oraz modernizacja 14 obiektów inżynieryjnych na szlaku Idzikowice – Opoczno. Rozpocznie się także budowa bezkolizyjnych skrzyżowań w Koziej Wsi i Motycznie.
Więcej informacji na stronie PKP PLK.