Transformacja dronowa przyśpiesza
30.06.2020
Ministerstwo Infrastruktury, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej i Urząd Lotnictwa Cywilnego rozpoczęły 30 czerwca 2020 r. dronowy projekt rozwojowy o wartości ponad 61,5 mln zł. Pierwsza w historii umowa na dofinansowanie rozwoju branży dronowej z funduszy europejskich została podpisana pomiędzy PAŻP a Centrum Projektów Polska Cyfrowa.
Projekt „Usługi cyfrowe dla bezzałogowych statków powietrznych” realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa obejmuje wspólne prace nad rozwojem rozwiązań cyfrowych i teleinformatycznych dla branży. Jego bezpośrednimi odbiorcami będą zarówno wszyscy użytkownicy bezzałogowych statków powietrznych – od prywatnych pasjonatów dronów, przez służby i instytucje państwowe, po firmy i odbiorców biznesowych, ale również obywatele niezwiązani na co dzień z lotnictwem. Projekt pozwoli na wykorzystanie lotnictwa bezzałogowego w szerszym niż dotychczas stopniu, a także usprawni prowadzenie procesów szkoleniowych i administracyjnych.
Efekty projektu
Rosnąca w tempie prawie 50 procent rocznie branża dronowa teraz przyśpieszy jeszcze bardziej. Ponad 51 mln zł, czyli 85 procent wartości projektu, stanowią dotacje unijnej.
Dzięki projektowi przedsiębiorcy opierający swoją działalność gospodarczą na dronach będą mogli elektronicznie realizować wszystkie obowiązki związane z lotami bezzałogowym statkiem powietrznym, zyskując czas i pieniądze, a także nowe możliwości biznesowe.
Wzrośnie także koordynacja większej liczby lotów dronów w przestrzeni publicznej oraz nastąpi lepsza integracja lotnictwa załogowego z bezzałogowym, co przełoży się na większe bezpieczeństwo obywateli.
Kompleksowe rozwiązanie dla rynku bezzałogowych statków powietrznych
Koordynacja lotów dronów pomiędzy operatorami BSP a kontrolerami ruchu lotniczego odbywa się obecnie w części przestrzeni wokół lotnisk kontrolowanych w sposób całkowicie cyfrowy, w trybie on-line za pomocą modułów systemu UTM. Tak samo usługi cyfrowe, które będą realizowane w ramach projektu „Usługi cyfrowe dla bezzałogowych statków powietrznych”, będą miały charakter globalny, będą opierały się na możliwie jak największej automatyzacji działań i będą dotyczyły wszystkich głównych obszarów związanych z rynkiem BSP.
Projekt „Usługi cyfrowe dla bezzałogowych statków powietrznych” zakończy się w 2023 roku.